EB: Magyarország még alkalmatlan az euró bevezetésére
Továbbra sem teljesíti Magyarország azokat a kritériumokat, amelyek szükségesek ahhoz, hogy csatlakozhasson az eurót saját pénzként alkalmazó európai uniós államok övezetéhez - állapította meg az Európai Bizottság az érintett országokról szerdán kiadott átfogó értékelésében, úgynevezett konvergenciajelentésében.
Jöhet a szlovák euró |
Tovább a részletekhez. |
És mikor jövünk mi? |
Tovább a részletekhez. |
A bizottság megismételte azt a felszólítását, hogy Magyarország tartsa idei költségvetését, jövőre pedig tegyen pótlólagos intézkedéseket annak érdekében, hogy biztosítsa államháztartási hiányának a GDP 3 százaléka alá szorítását. Az államháztartás hosszú távú fenntarthatóságát ez a jelentés is nagy kockázatúnak ítéli.
Emlékeztetett a testület arra is, hogy februárban az EU-tagországok pénzügyminisztereinek tanácsa szintén a 2008-as költségvetés szigorú végrehajtását kérte, illetve azt is, hogy a vártnál nagyobb bevételeket fordítsa a hiány további csökkentésére, tartósan szorítsa vissza a kiadásokat (a költségvetési szabályok fejlesztésének és az intézmények erősítésének folytatásával, valamint a közigazgatás, az egészségügy és az oktatási rendszer területén bejelentett további karcsúsítási intézkedések végrehajtásával), továbbá az államháztartás hosszú távú fenntarthatósága érdekében folytassa a nyugdíjrendszer reformját.
A vizsgált kritériumok közé tartozik az árfolyam-stabilitás is: e feltétel szerint az árfolyamnak legalább két éven át egy "normális"-nak tekintett ingadozási sávon belül kell maradnia, jelentősebb zavarok, és főként az euróval szembeni leértékelés nélkül. A bizottság ennek elemzésekor emlékeztetett arra, hogy februárban megszűnt az árfolyamsáv, és ennek célja az infláció jobb ellenőrizhetősége volt. Az elmúlt két év alatt a forint 4,5 százalékkal felértékelődött az euróhoz képest - áll a jelentésben.
Ami a jegybankra és az uniós központi bankra (EKB) vonatkozó törvénykezést illeti, Brüsszel azt állapította meg, hogy a magyar szabályozás még nincs teljes összhangban az EU-előírásokkal. A javítandó területek között említette meg Brüsszel a bankelnök személyes függetlenségét, illetve az EKB-ra és a uniós központi bankok rendszerére vonatkozó szabályozás beillesztését.
Visszautalt a bizottság azokra a megállapításokra is, amelyeket múlt héten ismertetett hosszú távú gazdasági előrejelzésének keretében. Ezek szerint a külső feltételek nehezítik a magyar gazdaság kilábalását a jelenlegi helyzetből, és továbbra is csak lassú - idén 1,9, jövőre 3,2 százalékos - GDP-növekedési ütem várható.
A bizottság méltatta, hogy a kormány pénzügyi konszolidációs programja nyomán az államháztartási hiány 2006 óta mérséklődött, de ismét megjegyezte, hogy meglátása szerint jövőre nem biztosan lesz teljesíthető a tervezett további kormányzati kiadáscsökkentések mindegyike, különös tekintettel a költekezés visszafogására az ártámogatások, a terméktámogatások és a közszolgálati bérek területén.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.