Látványosan fellendült a nem lakáscélú építkezés az első negyedévben
Az első negyedévben 5751 befejezett lakás kapott használatbavételi engedélyt és 8956 új lakásra adtak ki építési engedélyt – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A nem lakóépületek esetében a tervezett mintegy 1 millió négyzetméter beépítendő terület 63 százalékkal több a tavalyinál.
Betonvasalás. Feltámadt kedv © Müller Judit |
A KSH jelentése szerint az előző évek tendenciájától eltérően a növekedés nem a vállalkozói lakásépítésből, hanem a természetes személyek beruházásaként, saját használatra szánt új családi házak építéséből származott.
Az előző év azonos időszakával összevetve, a befejezett lakások száma elsősorban az 50 ezer főnél kisebb lélekszámú városokban és a községekben növekedett, míg a nagyvárosokban és a fővárosban csökkent. A lakásépítések településtípus szerint eltérő szerkezetéből következik, hogy jelentősebb növekedés, 15 százalékos, leginkább a természetes személyek saját használat céljából történő építkezéseinél és 20 százalékos, a családi házas építési formáknál jelentkezett.
Az értékesítésre épített, illetve a vállalkozói új lakások száma 7-8 százalékkal visszaesett, s 11 százalékkal kevesebb lakás építése fejeződött be új, többszintes, többlakásos épületekben. Az új lakások átlagos mérete 2007. évi bázis időszakhoz viszonyítva 84 négyzetméterről 91 négyzetméterre nőtt. A felépített összes alapterületet figyelembe véve, a használatba vett lakások bővülése 14 százalékos volt.
A KSH elemzése kiemeli, hogy nagy különbséget mutatnak a lakásépítés régiós átlagai. Észak-Magyarországon és Észak-Alföldön egyharmaddal több lakás építése fejeződött be, míg Dél-Dunántúlon fele annyi lakás sem épült fel, mint 2007 első negyedévében.
A kiadott új építési engedélyek száma az 50 ezer főnél kisebb városok átlagában növekedett, míg a fővárosban alig több mint kétharmadát teszi ki az előző évinek, s a községekben is 16 százalékkal csökkent. A régiókat tekintve, Dél-Alföldön és Közép-Dunántúlon 3, illetve 5 százalékkal több a kiadott új engedély, ugyanakkor Észak-Alföldön és Dél-Dunántúlon 31, illetve 44 százalékkal kevesebb.
Az idén, az első három hónapban csaknem 400 üdülőegység építésére kértek engedélyt, ez 10 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában, viszont 19 százalékkal kevesebb, alig 80 üdülőegység építése fejeződött be.
A vizsgált időszakban 716 lakás szűnt meg, 21 százalékkal több mint 2007 első negyedében, amelyek átlagos mérete 66 négyzetméter volt. A megszűnések legfőbb oka 48 százalékban az avulás és 36 százalékban a lakásépítés.
A kiadott új építési engedélyek alapján 2007 első negyedévéhez viszonyítva kevesebb lakó- és több nem lakóépületet kívánnak építeni. Lakóépületben 7 százalékkal kisebb terület, 850 ezer négyzetméter beépítését tervezik.
A nem lakóépületek esetében látványos az építési kedv fellendülése. A tervezett mintegy 1 millió négyzetméter beépítendő terület 63 százalékkal több a tavalyinál. A mezőgazdasági célt szolgáló épületeknél a beépíteni kívánt terület nagysága több mint négyszerese az előző évinek, a kereskedelmi épületeknél közel háromszorosa.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.