2008. április. 11. 09:36 MTI Utolsó frissítés: 2008. április. 11. 10:22 Gazdaság

Az infláció 6,7 százalék volt egy év alatt

A fogyasztói árak az idén márciusban 0,6 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 6,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet - közölte a Központi Statisztikai Hivatal. Az elemzők márciusra 6,8 százalékos 12 havi inflációt vártak.

Az év első három hónapjában a fogyasztói árak átlagosan 6,9 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához képest. Márciusban az "alapdrágulás", a maginfláció 5,3 százalékos volt éves és 0,5 százalék havi összehasonlításban. A változatlan adótartalmú árindex egy hónap alatt 0,6 százalékkal, 12 hónap alatt 6,6 százalékkal nőtt. A nyugdíjas fogyasztói árindex havi mutatója plusz 0,4 százalék, 12 havi indexe 7,3 százalék.

A fogyasztói árak 2008 februárban 6,9 voltak magasabbak, mint 2007 februárban és 1,1 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest. Tavaly márciusban a fogyasztói árak 0,8 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 9 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet. Az idén márciusban egy hónap alatt az élelmiszerek árai 0,4 százalékkal, azaz átlag alatt emelkedtek. Az árucsoporton belül az étolaj ára 2,7 százalékkal drágult, ugyanakkor a burgonya 8 százalékkal olcsóbb lett.

Árcsökkenést figyeltek meg a statisztikusok a szalámi, szárazkolbász, sonka árucsoportban (2,9 százalék), a tojásnál (2,1 százalék), amit Minary Borbála, a KSH főosztályvezető-helyettese a húsvéti akciókkal magyarázott. Az idényáras élelmiszereknél 1,6 százalékos havi áremelkedést regisztrált a KSH, ezen belül a gyümölcsárak 7 százalékkal drágultak, a zöldségárak viszont nem változtak. Az idényáras élelmiszerek nélkül számítva az élelmiszerek árai egy hónap alatt 0,2 százalékkal emelkedtek.

A havi árindexek közül legnagyobb mértékben a járműüzemanyag-árak nőttek, 3,3 százalékkal, és a ruházkodási cikkek 2,8 százalékkal. A szolgáltatások áremelkedése az átlaggal megegyező, 0,6 százalékos volt, átlag alatt drágultak a fogyasztási cikkek, 0,3 százalékkal. A 12 havi élelmiszerárak 12,3 százalékkal emelkedtek. Ezen belül az étolaj 52,4 százalékkal, a liszt 47,8 százalékkal, a tej 20,6 százalékkal drágult. A háztartási energia ára 8,1 százalékkal emelkedett, ezen belül az elektromos energiáé 9,8 százalékkal, a vezetékes gázé 9 százalékkal. A járműüzemanyagok 18,2 százalékkal drágultak egy év alatt. A szolgáltatások ára 6,1 százalékkal nőtt, ezen belül a szemétszállítás 12,4 százalékkal, a csatornadíj 10,8 százalékkal, a vizitdíj 10,1 százalékkal. A tartós fogyasztási cikke ára 12 hónap alatt nem változott. A vizitdíj és a kórházi napidíj eltörlése áprilistól várhatóan 0,2 százalékponttal mérsékelheti az inflációt – közölte Minary Borbála, hozzátéve, hogy a két díj bevezetése ilyen mértékben emelte meg az inflációt.

zöldhasú
Hirdetés
Itthon Lengyel Tibor 2025. január. 08. 15:15

Orbán indiai csodadoktor kalauzánál 2 millió is lehet egy tisztítókúra, mégis milliárdos veszteséget halmozott fel a cége

Az ájurvédikus gyógyító, Krishna Kumar Gattyán Györggyel közös életmódcége masszázst, gyógyteát és tisztítókúrát árul, de kezdettől fogva veszteséges. Kumar saját cége még inkább: milliárdos mínuszt görget maga előtt, igaz, nemrég ezt a lyukat betömte. Gattyán a veszteségek ellenére megtartja a tulajdonrészét, és az is kiderült, miért éppen Kumarral állt össze.