Alig hatott a kamatemelés a bankközi piacokra
Mérsékelt hatást gyakorolt a forint-árfolyam és az állampapír-hozamok alakulására az MNB vártnál nagyobb arányú hétfői kamatemelése.
A budapesti bankközi devizapiacon hétfő délután fél háromkor 259,30/45 forintot ért egy euró. Reggel 258 forint körül indult a kereskedés, a miniszterelnöknek az egészségügyi tárca sorsát illető bejelentése, majd a szabaddemokraták válaszlépése után a bizonytalanodó környezetben 261 forintig gyengült a forint. Erről a szintről azonban már erősödni kezdett, így az MNB kamatdöntése előtti percekben 259,50/60 forintnál járt. A bejelentést követően 259 forintig jutott az euró árfolyama, de hamar bekövetkezett egy újabb korrekció is.
A dollárral szemben nincs sajátos mozgástere a forintnak, így az amerikai deviza és a forint árfolyama egyértelműen a nemzetközi keresztárfolyamok, illetve az euró/forint árfolyam alakulásának kiszámolható következménye. Hétfőn délután fél háromkor 164,10/15 forint volt a dollár árfolyama, ami pénteken 163,40/60, hétfő reggel 164,40/60, fél kettőkor még 164,65/80 forint volt.
Nem volt számottevő hatása a kamatemelésnek az állampapír-piacon sem. A kereskedők szerint esetleg a döntés hátterét, illetve az elkövetkező döntések iránti eltökéltséget megerősítő sajtótájékoztatónak lehet majd komolyabb húzóereje.
Egyelőre annyit mondtak el a piac várható reakcióiról, hogy a hozamgörbe némi kiegyenesedése várható: annak két éves "vége" inkább emelkedhet, míg a tíz éves és hosszabb lejáratú kötvények hozama - a várhatóan nagyobb számban megjelenő vételi ajánlatok hatására – mérséklődhet.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.