Magán-nyugdíjpénztári hozamok: részvénybefürdők
Reálértéken tavaly több magánnyugdíjpénztár vagyonát is lemorzsolták a jelzáloghitel-piaci válság nyomán lejtmenetbe váltó tőzsdei és állampapír-piaci árfolyamok.
Nem lehet irigyelni egyetlen magán-nyugdíjpénztári vezetőt sem, akinek mostanában felteszik a tagok a kérdést: hozott-e legalább annyit tavaly a pénztár, mint a banki betét? A nagyobb gond, hogy a tagok többsége sem irigyelhető. Vagyonuk nettó hozama ugyanis 2007-ben a 19 magánkassza közül 14-nél évi 6,5 százalék alatt maradt, aminél a banki fialások többnyire jobbak voltak. Arról nem is beszélve, hogy csupán az AXA Nyugdíjpénztár és az Életút Első Országos Nyugdíjpénztár ért el pozitív reálhozamot, mindkettő igen szerényet, hiszen 8,12, illetve 8,08 százalékos nettó hozamuk éppen csak meghaladta a tavalyi 8 százalékos inflációt.
A legjobb teljesítményt nyújtó magánnyugdíjpénztárak hatosfogatában öt év átlagos hozama alapján csak két nagy kassza kapott helyet: az egyenként 300-400 milliárd forint értékű vagyont kezelő ING és az OTP Magánnyugdíjpénztár. A közepesek, vagyis a 10–100 milliárd forint közötti vagyont kezelők közül a Dimenzió több éve tagja az élcsapatnak, a kicsiket pedig az Életút és időnként a Vasutas, a Honvéd, illetve a VIT kassza képviseli.
A teljes cikket, illetve a magánnyugdíjpénztárak rangsorát nettó hozamuk alapján elolvashatja a csütörtöki HVG-ben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.