2008. március. 17. 16:20 MTI Utolsó frissítés: 2008. március. 17. 16:19 Gazdaság

Környezetvédelmi megaprojektek két helyen is

Indul az ország legnagyobb környezetvédelmi beruházása, 229 Szabolcs-Szatmár-Bereg és 11 Borsod-Abaúj-Zemplén megyei település 600 ezer lakosának szilárdhulladék-gazdálkodási rendszerét hozzák létre. A Dunaferrnél porleválasztó berendezést telepítenek a károsanyag-kibocsátás minimalizálására.

 A borsodi beruházás keretében kedden kezdik meg az első regionális hulladéklerakó-telep építését Kisvárdán.

A programot az Európai Unió Kohéziós Alapja támogatja. Korábbi tájékoztatás szerint a kohéziós alapból közel 28 millió euró, 7,3 milliárd forint összegű támogatást kap a program első üteme, amely összesen 9,3 milliárd forint értékű beruházást tesz lehetővé. A brüsszeli támogatás mellett a magyar állam 1,1 milliárd forinttal segíti a fejlesztést, míg az önkormányzatok saját forrásként 0,9 milliárd forintot biztosítottak a beruházáshoz.

A beruházás első ütemében Kisvárdán és Nagyecseden építenek korszerű, a legszigorúbb uniós környezetvédelmi követelményeknek megfelelő hulladék lerakó telepet, míg Nyíregyházán válogató létesítmény épül 2009. elejéig.

A projekt - amelynek teljes becsült költsége 13-34 milliárd forint - további műszaki tartalmára a szabolcsi területfejlesztési és környezetgazdálkodási ügynökség a nyáron nyújtja be a végleges terveket Brüsszelhez, ahol döntenek a háztartási hulladék szelektív gyűjtését, biztonságos szállítását, elhelyezését, hasznosítását és ártalmatlanítását egyaránt magába foglaló beruházási menetrendről.

A károsanyag-kibocsátás előírt határérték alá csökkentése végett elektrosztatikus porleválasztó berendezést telepítenek az ISD Dunaferr Zrt. zsugorítóművében; a beruházás csaknem 1,5 milliárd forintba kerül - közölte a gyárvezető-helyettes. Cseh Ferenc tájékoztatása szerint az augusztusra elkészülő berendezés alkalmazásával az eddigi technológiai láncban levő leválasztáson túl, a füstcsatornából kilépő füstgáz teljes mennyisége az elektrofilteren halad át.

Az ott történő tisztítást követően a légtérbe a kéményen át már a tisztított füstgáz kerül. A teljes porleválasztás egy automatizált rendszerben üzemel majd.

Az Azoveko céggel tavaly májusban aláírt szerződés alapján a munka szeptemberben kezdődött meg, s a tervezett ütemben halad. Jelenleg a hat porsiló tartály acélszerkezeteinek a szerelését végzik.

A még hátralevő gépészeti-, a villamos,-és irányítástechnikai munkák befejezését követően várhatóan augusztusban kezdődik meg a berendezés egy hónapos próbaüzeme. Az ISD Dunaferr nagyolvasztóművében - amelynek része a zsugorítómű is - folyamatosan kiemelt figyelmet fordítanak a környezetvédelmi célú, a szennyezőanyag kibocsátást csökkentő fejlesztésekre.

zöldhasú
Hirdetés