2008. február. 22. 10:59 MTI Utolsó frissítés: 2008. február. 22. 11:08 Gazdaság

A tavalyi kiskereskedelmi forgalom 6170 milliárd forint volt

A változatlan áron számított kiskereskedelmi forgalom 2007 egészében 3 százalékkal, a IV. negyedévben 4,2 százalékkal, decemberben 4 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól a naptárhatástól megtisztított adatok alapján – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

Hipermarket. A kiadások fele élelmiszerre ment
© hvg.hu
Az előző hónaphoz képest a kiskereskedelmi eladások volumene 0,3 százalékkal csökkent a szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint tavaly decemberben.

Egy évvel korábban, 2006-ban a kiskereskedelmi forgalom 4,4 százalékkal, a IV. negyedévben 2,6, decemberben 3,3 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához képest a naptárhatással korrigált adatok alapján.

Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő kiskereskedelemben 2007-ben 6170 milliárd forint értékű árut forgalmaztak. A kiskereskedelmi eladások 49,8 százalékát az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes, 20,6 százalékát a bútor-, háztartásicikk-, építőanyag-, 11,1 százalékát a könyv-, újság-, papíráru- és egyéb iparcikk-kiskereskedelmi üzletekben bonyolították, a többi szakágazat részesedése 18,5 százalék volt. Decemberben bonyolódott le az éves forgalom 11,2 százaléka, az üzletek forgalma megközelítette a 690,7 milliárd forintot.

Tovább csökkent az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem változatlan áron számított forgalma: 2007 egészében 1,3 százalékkal, decemberben 2,0 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakának szintjétől. Az eladások jelentős részét (92,2 százalékát) lebonyolító vegyes termékkörű üzletek (hiper-, szupermarketek, vegyesboltok) forgalma decemberben 1,8 százalékkal csökkent, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzletek eladásai 4,3 százalékkal estek vissza. Decemberben a szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem forgalmának volumene 0,2 százalékkal elmaradt az előző havitól.

Folytatódott a nem élelmiszer-kiskereskedelem változatlan áron számított forgalmának év eleje óta tartó csökkenése is: az eladások 2007 egészében 4,3 százalékkal, decemberben 5,5 százalékkal estek vissza az előző év azonos hónapjához képest. Decemberben a gyógyszer-, gyógyászatitermék- és illatszerüzletek eladásai növekedtek, a többi súlyponti tevékenységcsoportban csökkent a forgalom; a legnagyobb mértékben továbbra is az iparcikk jellegű vegyes és a bútor-, háztartásicikk-, építőanyag-üzletek értékesítésének volumene esett vissza az előző év azonos hónapjához képest.

A nem élelmiszer-kiskereskedelem változatlan áron számított forgalma decemberben 0,4 százalékkal maradt el az előző havitól, a szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint. Az Európai Unió 27 tagállamának összesített kiskereskedelmi forgalmában az Eurostat 2007 során decemberben mért először csökkenést az előző év azonos időszakához képest, mértéke átlagosan 0,1 százalékos volt, az eurózóna országaiban 2,0 százalékot tett ki a naptárhatástól megtisztított adatok alapján.

Az európai statisztikai rendszerben a kiskereskedelembe nem számító gépjármű- és járműalkatrész-kiskereskedelmi üzletek, valamint üzemanyagtöltő-állomások együttes forgalma decemberben 200 milliárd forintot tett ki. A gépjármű- és járműalkatrész-kiskereskedelmi üzletek változatlan áras forgalmának csökkenése decemberben folytatódott, a csökkenés mértéke 4,6 százalék volt, az év egészében 5,7 százalék. Az üzemanyag-kiskereskedelem változatlan áron számított forgalma decemberben 0,9 százalékkal, 2007 egészében 3,7 százalékkal haladta meg az előző évi bázist.

Az országos kiskereskedelmi forgalomból továbbra is Közép-Magyarország képviseli a legnagyobb részt, aránya a III. negyedévben 36,8 százalékot tett ki. A többi régió egyenként 9-12 százalékban részesedett a kiskereskedelmi forgalomból. Tavaly a III. negyedévben minden régióban csökkent a kiskereskedelmi üzletek változatlan áron számított forgalma, a legkisebb mértékben a Dél-Dunántúlon (3,1 százalék), a legnagyobb mértékben a Közép Dunántúlon (5,4 százalék).

zöldhasú
Hirdetés