2008. február. 08. 14:19 MTI Utolsó frissítés: 2008. február. 08. 15:05 Gazdaság

Kgfb: csak a kockázatvállalás idejére szedhetnek díjat a biztosítók

Csak a kockázatvállalás idejére szedhetnek díjat a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással foglalkozó biztosítók – hívja fel a biztosítók figyelmét a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete körlevele, amely olvasható a felügyelet honlapján is.

A PSZÁF rámutat: a biztosítók nem tehetik meg, hogy a kötelező felelősségbiztosítás (kgfb) díját a szerződéskötéstől számolják, viszont kockázatot csak az első díj beérkeztétől vállalnak.

A Varga Csaba főigazgató által jegyzett körlevél rögzíti: több biztosító kgfb ajánlatában olyan kikötés szerepel, hogy a biztosító kockázatviselése az azt követő napon kezdődik, amikor a biztosítás első díját a biztosító részére befizeti az ügyfél. A kockázat vállalásának a díjfizetéshez kötése önmagában nem jogellenes, viszont ellentétes a jogalkotói szándékkal – állapítja meg a dokumentum.

A szerződéskötés és a kockázatviselés kezdete ekkor elválik egymástól, aminek az is lehet a következménye, hogy a károkozónak még éppen nem él a biztosítása. Az is gond, hogy a biztosító a díjat a szerződéskötéstől számolja, a kockázatot viszont későbbtől – a díj beérkeztétől – vállalja.

A PSZÁF ezért azt javasolja a biztosítóknak, hogy olyan szerződési feltételt alkalmazzanak, amelyben – a szerződéskötéstől – napokban meghatározott díjhalasztást kap az ügyfél. Így a biztosítása életbe lép a szerződés megkötésével, viszont ha záros határidőn belül nem fizeti ki a díjat, akkor a biztosító kockázatvállalása megszűnik.

A főigazgató arra kéri a biztosítók igazgatóit, hogy javaslatait építsék be szabályzataikba, és ezeket alkalmazzák a napi gyakorlatban. Annak ellenére, hogy a körlevélnek jogilag kötelező ereje nincs, a megvalósulását ellenőrzéskor vizsgálja a felügyelet.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.