2008. január. 10. 13:15 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. január. 10. 13:15 Gazdaság

Az egri borászati kutatóintézet szerint kiváló a 2007-es évjárat

Kiváló évjáratként jegyezhetik fel a 2007-ben leszüretelt szőlőből készült egri bort – közölte csütörtökön a földművelési tárca egri szőlészeti és borászati kutatóintézetének vezetője. A leszüretelt szőlő fajtától függően 1-2 magyar mustfokkal meghaladja a korábbi években mért értéket, ami kiugró eredmény – mondta Gál Lajos.

Az év elején az országban pusztító tavaszi fagyok, illetve a jégverések miatt még szomorú évvel számoltak, de később „behozta magát” az időjárás – mondta az igazgató. A forró nyár és a jókor jött esők nyomán nemcsak a minőséggel, hanem a termésmennyiségekkel is elégedettek lehetnek a szőlőtermelők. A 2006-os hektáronkénti 6 tonnával szemben 2007-ben 8 tonna szőlő is termett azokon a területeken, amelyeket nem pusztított fagy vagy jégverés. A minőségi termés növelte a felvásárlási árakat is, amelyek fajtától függően 20-40 százalékkal magasabbak voltak, mint tavalyelőtt – mondta Gál Lajos. Mindezt alátámasztja, hogy az elmúlt években regisztráltnál magasabb mennyiséget termeltek a borvidék gazdái a védett eredetű borok készítéséhez felhasználható szőlőkből.

Varsányi Lajos, az Egri Borvidéki Hegyközségi Tanács elnöke a számokat ismertetve korábban elmondta, hogy a Debrői Hárslevelű alapanyagából 12242 mázsányit szüreteltek le az idén, Bikavérhez felhasználható szőlőkből 192714 mázsát, a legmagasabb minőségi követelményeket megtestesítő Egri Bikavér Superior elkészítését pedig 18226 mázsányi szőlő teszi lehetővé.

Az új eredetvédelmi szabályozás 2004-es életbe lépése óta egyre több védett eredetű bor kerül ki a borvidékről. Ez azt jelenti, hogy az elmúlt 3 év alatt 60 ezerről, 80 ezer hektoliterre, vagyis közel 50 százalékkal nőtt a forgalomba hozott különleges minőségű egri borok mennyisége – mondta az elnök.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.