2007. december. 12. 17:06 MTI Utolsó frissítés: 2007. december. 12. 17:07 Gazdaság

London: fél évi kamatcsökkentési szünet sem kizárt

A magyarországi pénzügypolitikai enyhítési ciklus fél évi szüneteltetését sem tartják kizártnak a magyar inflációs adatokról szerdán kiadott kommentárjaikban londoni felzárkózó piaci elemzők.

A KSH előző nap közzétett adatai szerint a fogyasztói árak novemberben 7,1 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet. Ez jórészt összhangban volt az előzetes londoni konszenzussal: az MTI által előrejelzéseikben szemlézett nagy londoni befektetési házak zömmel 7 százalék feletti ütemet vártak a múlt hónapra.

Napi felzárkózó piaci elemzéseinek szerdai kiadásában a Goldman Sachs (GS) globális pénzügyi szolgáltató londoni befektetési részlege - amely előzetesen a citybeli konszenzusnál valamivel magasabb, 7,3 százalékos inflációt várt novemberre - azt írta: jóllehet a tényleges adat valamivel jobb lett a ház által vártnál, ez sem hagy túl nagy mozgásteret az MNB-nek. A GS most azt jósolja, hogy a magyar jegybank a következő hat hónapban nem nyúl az alapkamathoz.

A cég megjegyzi ugyanakkor: a magyar élelmiszerárak már június óta gyorsabban emelkedtek, mint a térség többi országában, és ez a komponens valószínűleg ezért nem volt annyira kedvezőtlen a novemberi magyar adatban, mint amennyire a negatív meglepetést keltő cseh inflációs adatok után tartani lehetett tőle.

Az elemzés szerint azonban az MNB-nek továbbra is feszes pénzügypolitikát kell folytatnia a forint erősen tartása végett. A forint potenciális erősödésének határt szab a jelenlegi ingadozási sáv, de még ha ez meg is marad, a jegybanknak (az inflációs célt szem előtt tartva) jó eséllyel a sáv erős végéhez közeli árfolyamra lesz szüksége, áll a Goldman Sachs szerdai elemzésében.

A Dresdner Kleinwort (DKIB) befektetési csoport szerdai londoni kommentárja szerint az infláció a következő hónapokban várhatóan tovább gyorsul; a ház a jövő év elején, 7,5 százalékon várja a tetőzést, és megjegyzi, hogy az inflációs várakozásokra ható, felfelé mutató kockázatok továbbra is magasak.

A DKIB elemzése szerint a magyar szakszervezetek "talán megelégszenek" 2,5 százalékos reálbér-növekedéssel a
magánszektorban, ami 7,5 százalék körüli nominálbér-emelést jelentene. Ez ugyan nem lenne ideális a jegybank szempontjából, de nem is lenne olyan magas, hogy pénzügypolitikai reakciót - vagyis kamatemelést - tenne szükségessé. A londoni Dresdner-elemzők összességében azzal számolnak, hogy a Monetáris Tanács fenntartja óvatos alapállását, és az első negyedév végéig nem nyúl a jegybanki kamathoz.

A JP Morgan globális bankcsoport londoni befektetési részlegének szerdai kommentárja szerint a novemberi magyarországi inflációs adatsor kedvező eleme, hogy enyhülni látszik az élelmiszerár-sokk; a fő felhajtóerő ezúttal az üzemanyag-komponens volt, amely 0,3 százalékponttal emelte az éves összevetésű inflációt.

A ház az idei év végi 12 havi inflációt 7,2 százalékra jósolja, amellyel az idei átlagos infláció 8,0 százalék lenne, egy tized százalékponttal magasabb az MNB legutóbbi inflációs jelentésében szereplő előrejelzésnél. A JP Morgan londoni elemzői ugyanakkor azt várják, hogy az éves inflációs számok februártól már csökkenésnek indulnak; a cég a 2008 első negyedévi átlagos inflációt 6,4 százalékra várja az általa 7,0 százalékosra jósolt idei negyedik negyedévi átlag után.

A ház mindazonáltal azzal számol, hogy az éves inflációs adatok 2008 szeptemberéig 5 százalék felett maradnak, és a jövő évi átlagos infláció 5,5 százalék lesz, fél százalékponttal magasabb az MNB által vártnál. A JP Morgan alapeseti forgatókönyve az, hogy a jegybanki kamat csak 2008 végére csökken 6,5 százalékra (a londoni konszenzusban szereplő jövő évi mélypontra), és az elemzés szerint erre a várakozásra is felfelé mutató kockázatok hatnak.

Az MTI által a novemberi inflációs adatok előző napi ismertetése után kérdezett londoni felzárkózó piaci elemzők is úgy vélekedtek, hogy a magyarországi pénzügypolitikai enyhítési ciklus legkorábban 2008 első negyedének közepén, de inkább a második negyedévben indulhat újra.

Már a jegybanki alapkamat szinten tartásról hozott múlt havi döntés után általánossá vált a londoni elemzői közösségben az a  vélemény, hogy várhatóan a jövő év első negyedének közepéig-végéig nem lesz kamatcsökkentés Magyarországon, mert az elemzők szerint azok az inflációs kockázatok, amelyek miatt az MNB novemberben nem csökkentette alapkamatát, a következő néhány hónapban is fennállnak.
zöldhasú
Hirdetés
EUrologus Folk György (EUrologus) 2025. január. 09. 17:00

Elon Musk beszól az európai államfőknek és élvezi

Szünet nélkül folyik az adok-kapok a Trump-adminisztrációban befolyásos szerepre készülő Elon Musk és az európai politikusok között. A németországi választások előtt kellene dűlőre jutni.