2007. december. 03. 12:00 MTI Utolsó frissítés: 2007. december. 03. 11:27 Gazdaság

Az orosz piac örül a választási eredménynek

A pénz- és tőkepiac elégedett az orosz parlamenti választások eredményével: a szavazatarányok elég erősek, hogy biztosítsák a stabil, nyugodt átmenetet a Vlagyimir Putyin elnöksége utáni időre, de nem túl erősek, hogy megriasztanák a nyugati befektetőket a jelenlegi orosz demokrácia közvetlen jövőjét illetően - így értékelték pénzügyi elemzők hétfőn a vasárnapi szavazás utáni helyzetet.

Korábban a kormánypárt nagyobb fölényére számítottak az elemzők. Három kisebb párt parlamentbe kerülése azonban mégis jelenthet majd valamiféle versenyt. Ez a piacok számára stabilitást jelent legalább a következő egy-másfél évre - mondta a UralSib értékforgalmazó vezető elemzője, Chris Weafer a Reuters hírügynökségnek hétfőn.

A moszkvai részvénypiacok 0,5 százalékos veszteséggel kezdtek hétfőn, nyugodt ütemben követve az ázsiai és a nyugat-európai értéktőzsdék irányzatát. A rubel kissé gyengült a dollárhoz képest, de erősödött az euróvasl szemben, és a központi bank által figyelt dollár-euró kosárhoz képest változatlan maradt.

Nem várható jelentősebb piaci reagálás, a választási eredményeket nagyjában-egészében már rég beárazták a befektetők - mondta a Troika Dialog értékforgalmazó kereskedője, Timur Naszardinov.

Az elemzők szerint Putyin megtartotta a kezdeményezés lehetőségét arra nézve, hogy milyen minőségben óhajt a hatalomban maradni jövőre, amikor második államfői megbízatása lejár. A választási eredmény számszerűleg igen, de erkölcsileg talán nem elég erős, hogy az alkotmányt módosítva harmadszor is elnök lehessen jövőre, de igazolja népi támogatását, alapot ad arra, hogy továbbra is befolyásolja a politikát, vélték az elemzők.

Oroszországban jövő márciusban tartják az elnökválasztást. Az idei, valamelyes politikai kockázat miatt a moszkvai részvénypiac 18 százalékkal drágult az idén, elmaradva a kínai fő mutatók 73 százalékos és az indiaiak 43 százalékos emelkedésétől, de a tőke-beráamlás az utóbbi időben már gyarapodott. Az év végére némi rohamot is várnak a moszkvai értékpapír-piacon, különösen, ha Putyin tisztább helyzetet teremt azzal, hogy két hét múlva megnevezi, kit látna szívesen utódjaként az államfői székben. Bár ez a tervezett menetrend, azért nem teljesen biztos, hogy Putyin már az Egységes Oroszország két hét múlva esedékes kongresszusán meghirdeti jelöltjét.

Az elemzők szerint az orosz gazdaság most jó hátszéllel vitorlázik, de ha a lakossági fogyasztás vonzotta import továbbra is ilyen ütemben nő, az két éven belül föleheti a nagy külső mérlegtöbbleteket és a devizatartalékot, amely Putyin nyolcéves elnökségét fémjelezte. Ha az orosz gazdaság meginogna, biztosan fölerősödnek a hangok, hogy Putyin ismét elnök lehessen még a most megválasztott parlament lejárta előtt. Akkor pedig a most megszerzett kétharmados többség, amely elegendő az alkotmány módosítására, hasznosnak bizonyulhat. - Nem számítunk arra, hogy az elnök már most az alkotmány módosítására használná ki támogatói kétharmados parlamenti többségét, de ez a többség mégiscsak egyfajta biztosítási kötvény a számára - mondta a Dresdner Kleinwort befektetési bank közgazdásza, Ivailo Vesselinov Londonban.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.