Urbán László: nincs optimális bankméret
A Citigroup példája is azt bizonyítja, hogy nincs optimális bankméret, a magyarországi bankegyesüléseket pedig a külföldi tulajdonosok döntik el - jelentette ki Urbán László, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese hétfőn, a Bankszektor 2007 címmel rendezett budapesti konferencián.
A világ legnagyobb bankjánál, a Citigroupnál már a most kialakult másodlagos jelzálogpiaci válság előtt is felmerült egyes részlegek leválasztásának szükségessége, ami azt jelzi, hogy az óriási méret nem biztos, hogy egyben optimális méret is - mondta Urbán László. Az OTP Bank vezérigazgató-helyettese felvette azt is, hogy a magyarországi bankok közül csak a tőzsdén lévő OTP Bank és az FHB jövedelmezősége követhető, mivel a külföldi pénzintézetek magyar leányainak önálló jövedelmezősége "nem mérődik meg".
A bankrendszer koncentrációjának hátterében a méretgazdaságosságra való törekvés, ügyfelek és üzletágak egyesítése áll - hangsúlyozta Sebők Sándor. Az év végével egyesülő CIB Bank-Intereurópa Bank vezérigazgató-helyettese hozzátette azt is, hogy a két magyar bank olasz tulajdonosát, a Banca Intesát és a Sanpaolo Imit az is motiválta a saját fúziójuk során, hogy külön-külön felvásárlási célpontokká válhatnak, míg a fúzió után egyesülő bank a mérete miatt maga kezdeményezhet felvásárlásokat.
Balázs László, a Magyarországi Volksbank elnök-vezérigazgatója a tőkeszükséglettel magyarázta a bankfúziókat, megjegyezve, hogy minden 100 forint hitelnyújtáshoz további 8 forint saját tőkére van szüksége egy banknak. Arra a kérdésre, hogy a magyarországi bankszektor koncentrációja után hány pénzintézet marad a piacon, Balázs László Ausztria példáját hozta fel, amelynek népessége hasonló, miközben gazdasági ereje jóval nagyobb Magyarországnál. "Az osztrák piacon négy univerzális nagy kereskedelmi bank működik, s híresztelések szerint közülük kettő egyesülése sem zárható ki" - fogalmazott a magyarországi Volksbank elnök-vezérigazgatója.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.