2007. november. 08. 14:20 MTI Utolsó frissítés: 2007. november. 08. 14:19 Gazdaság

Körvonalazódik Kína külföldi befektetési politikája

A kínai kormány első ízben közölt részleteket arról, hogy mire kívánja fordítani a külföldön nagy aggodalommal figyelt, hatalmas, 200 milliárd dollárra rúgó állami befektetési alap tőkéjét.

A kínai sajtó mások mellett a pénzügyminiszter-helyettest idézve beszámolt arról, hogy az összeg kétharmadát otthon fektetik be, elsősorban a bankszektorban, és csak a fennmaradó rész kerülne külföldre.

A külföldi befektetéseknél lehetőség szerint kerülnék a kőolajipart, a légitársaságokat és a távközlési cégeket, és szó sincs arról, hogy Kína sorban vásárolná fel az európai és amerikai vállalatokat - jelentette ki a pénzügyminiszter-helyettes egy konferencián. Inkább kisebbségi részesedések vásárlására törekednek.

Az alapot - amelyet az állami tulajdonban lévő kínai befektetési társaság (CIC) kezel - azzal a céllal hozták létre szeptember végén, hogy jobban kamatoztassák és sokoldalúbbá tegyék a tartalékok befektetését. A kínai devizatartalék jelenleg többnyire alacsony hozamú amerikai államkötvényekben van elhelyezve.

A CIC egyik első tranzakciójaként kisebbségi részesedést szerzett a Blackstone amerikai befektetési alapban, a részvények kevesebb mint 10 százalékáért 3 milliárd dollárt fizetett.

Kínáé a világ legnagyobb devizatartaléka, június végén 1332,6 milliárd dollárt tett ki. Amerikai becslések szerint Japán után Kína az amerikai államkötvények legnagyobb tulajdonosa, júliusban 407,8 milliárd dollár értékű amerikai államkötvény volt nála.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.