2007. október. 25. 18:01 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. október. 25. 21:35 Gazdaság

Kína a világ legnagyobb exportőre

Kína augusztusban több árut és szolgáltatást adott el, mint Németország, ezzel immár a világ legnagyobb exportőre. Az Egyesült Államokban és Európában egyre erőteljesebben követelik a jüan felértékelését, ám ez gátat szabhatna a szédületes kínai export-expanziónak.

100 jüan. Most 9,34 eurót,  illetve
13,36 dollárt adnak érte.
Miután Kína kivitele 2007 első hónapjaiban már túlszárnyalta az Egyesült Államokét, augusztusban Némotország kivitelét is maga mögött hagyta:  111 milliárd dollárnyi exportja 55 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbi szintet – jelentette a Világkereskedelmi Szervezet, a WTO.

A világ összexportjának 8 százalékát adó  Kína a technológiai létrán is feljebb lépett. A gépek, berendezések és járművek kivitele adja a teljes export 46 százalékát, miközben a textilipari export folyamatosan visszaszorul.

A The Daily Telegraph szerint Peking – nem törődve a nemzetközi nyomással – elutasítja valutájának gyorsabb ütemben történő drágítását, attól tart, hogy az  fékezné az export lendületét. (A jüan a dollárral szemben nyolc százalékot erősödött a csúszó paritásos árfolyam 2005. júliusi bevezetésétől számítva, de ez alig hatott az exportra.)

Az EU és az USA is rosszallását fejezte ki a hatalmas kínai exporttöbblet miatt. Washington azzal vádolta a kínai kormányt, hogy a jüan manipulálásával szerez nagyobb piaci részesedést, ezért már ellenlépéseket is fontolóra vettek. Európa is küszködik a kínai exportáradattal. Az euró 18 százalékkal erősödött a jüannal szemben az elmúlt két évben, az  EU Kínával szembeni kereskedelmi deficitje pedig elérheti a 220 milliárd eurót az idén – írja a The Daily Telegraph. (Tavaly az USÁ-val szemben Kína 232, 5 milliárd dolláros exporttöbblettel zárta az évet.)

Kína jól felfogott érdeke lenne,  hogy engedje a jüan felértékelődését, a gazdaságban ugyanis a túlhevülés jelei mutatkoznak – vélekedett nemrég Henry Paulson, amerikai pénzügyminiszter. Peking alacsony árfolyamon  tartja a jüant, ennek eredményeként 1430 milliárd dollárra duzzadtak a kínai valutatartalékok. Ennek hatása is megmutatkozik az inflációs nyomás erősödésében: az infláció az év első kilenc hónapjában 6,5 százalékra gyorsult, a múlt év azonos időszakához képest.  Az infláció előbb-utóbb kikezdheti Kína versenyképességét, ha megemelkednek a munkaköltségek, ugyanakkor felőrölheti a politikai és gazdasági stabilitást. Az élelmiszerek is drágulnak, mint a brit napilap sokat sejtetően hozzáteszi: „már majdnem elérték az 1989-es  szintet, ami annak idején a Tiananmen téri tüntetésekhez vezetett”.

hvg.hu




 

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.