Londonban komoly kockázatnak tartják az SZDSZ-es nyilatkozatokat
Több okból is "súlyos fejleménynek" kell tekinteni Horn Gábor SZDSZ-ügyvivő és Kóka János pártelnök legutóbbi belpolitikai és költségvetési nyilatkozatait, áll az egyik vezető londoni befektetési ház hétfőn kiadott értékelésében.
A londoni kommentár szerint "senkit nem lep meg", hogy az utóbbi hónapokban növekszik a feszültség a szocialisták és a liberálisok között. Ennek legutóbbi jele volt az is, hogy Kóka János a múlt héten 70-80 milliárd forintnyi költségvetési módosító javaslatot terjesztett be, "anélkül, hogy azt a szocialisták bármely módon támogatták volna".
Jóllehet a Fideszen belül is vannak feszültségek, a háznak az a véleménye, hogy legalábbis a következő egy évben "igen csekély a valószínűsége" Orbán Viktor távozásának, így annak az esélye is "mérsékelt", hogy a liberálisok otthagynák a koalíciót, áll az elemzésben, amelyet Raffaella Tenconi, a Dresdner vezető londoni Magyarország-szakértője jegyzett.
A kommentár szerint ugyanakkor a legutóbbi nyilatkozatokat "két okból is súlyos fejleménynek kell tekinteni"; először is azért, mert az SZDSZ-en belüli "széttartás további jelei lehetnek". Kóka János párton belüli támogatottsága csökkent, mióta átvette a párt vezetését, és ha ez a folyamat tartós lesz, a következő belső választáson új vezető kerülhet az SZDSZ élére, új stratégiával, a párt támogatottságának felélesztése végett, áll a hétfői londoni Dresdner-elemzésben.
Emellett a liberálisok és a szocialisták együttműködésének felszámolása tovább növelné a Fidesz 2010-es választási győzelmének valószínűségét, és erősen növekedne az esélye annak, hogy "jelentős fordulat történik a reformfolyamatban", vélekedik a Dresdner Kleinwort londoni Magyarország-elemzője.
Raffella Tenconi szerint ráadásul Horn Gábor nyilatkozata nyomán ismét elindulhatnak a találgatások Gyurcsány Ferenc kormányfő küszöbön álló távozásáról is, ami lefelé ható nyomást gyakorolhat a magyar befektetési konstrukciókra. A ház ugyanakkor fenntartja azt a véleményét, hogy a következő egy évben nem valószínű Gyurcsány távozása.
A Dresdner Kleinwort már Kóka János múlt heti költségvetési javaslatára is reagált. Londonban kiadott másnapi kommentárjában azt írta: még ha a parlament el is fogadja ezeket a módosításokat, a szóban forgó összeg nem olyan nagy, hogy feltétlenül aláásná az államháztartási hiánycélt. A módosítások azonban mégis növelnék "a költségvetési csúszás" kockázatát, mégpedig egy olyan időszakban, amikor a költségvetési célok "egyébként is ambiciózusak ... és az üzleti ciklus (jelenlegi szakasza) sem túlzottan kedvező". A Dresdner múlt héten közölt véleménye szerint emellett a javaslat annak a jele is lehet, hogy "a liberális párt esetleg a költségvetési konszolidációról saját népszerűségének növelésére helyezi a hangsúlyt".
Kóka János azonban, aki a múlt héten Londonban tárgyalt, a megbeszéléseit követő londoni tájékoztatóján határozottan leszögezte, hogy az SZDSZ a költségvetési konszolidáció folytatása mellett van. Az MTI kérdésére, hogy mit szól a londoni elemzői közösségben rendszeresen visszatérő azon véleményhez, miszerint a 2008 utáni költségvetési pályát a választások közeledte miatt kockázatok terhelik, Kóka kijelentette: az SZDSZ "makacsul ragaszkodni fog a konvergencia-program maradéktalan teljesítéséhez". Nincs lehetőség, és a koalíciós pártokban nincs is hajlandóság az eltérésre a kijelölt úttól, tette hozzá. Kóka János a londoni tájékoztatón "jóhiszeműnek" nevezte az SZDSZ költségvetési módosító javaslatait, és azt mondta: bízik abban, hogy megállapodás születik a kérdésben a koalíciós partnerrel.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.