Áramárcsökkentést akarnak az ipari nagyfogyasztók
A Gyurcsány Ferenc érdekeltségébe tartozó, timföldgyártással foglalkozó Motim Zrt. is csatlakozott ahhoz a gazdasági és közlekedési tárcának írt szakmai állásfoglaláshoz, amely az áramárak csökkentésére szólítja fel a tárcát - írta hétfőn a Magyar Nemzet.
A lap szerint a piacnyitással várható drágulás miatt nagyberuházások állhatnak le, iparágak válhatnak veszteségessé.
A szintén aláíró Mal Magyar Alumínium Termelő és Kereskedő Zrt. elnöke, Bakonyi Zoltán a Magyar Nemzetnek elmondta: erre azért volt szükség, mert hazánkban lényegesen magasabbak az energiaárak, mint bárhol a közelünkben, s ha még ehhez hozzájön az a 30-40 százalékos drágulás, amit a piacnyitás okozhat, hatalmas versenyhátrányba kerülhetnek az ipari fogyasztók.
Napokon belül megszületnek a liberalizált árampiaci működést leíró villamosenergia-törvény végrehajtási rendeletei. Október 25-én az MVM megtartja a térség eddigi legnagyobb és legátláthatóbb áramkapacitás-aukcióját, 2008-tól pedig az országban mindenki attól vesz áramot, akitől akar - írta hétfőn a Világgazdaság.
A lap szerint ugyanakkor a piaci szereplők többsége mégis elégedetlen: a lakosság 10-15, a versenypiac 40-50 százalékos áremeléstől tart, utóbbiak a jövőre életbe lépő szabályozásban talált hiányosságokat róják fel a kormánynak.
Szakmai körök szerint mégsem az ő helyzetük, hanem a kis alkuerejű és a közüzemből kikényszerülő közepes fogyasztói köré lesz a legnehezebb a teljes piacnyitással. Felsmann Balázs, a GKM államtitkára szerint zavarkeltő célúak a nagy áremelkedésre vonatkozó jóslatok, és nem igaz az állítólagos hazai áramhiány sem - olvasható a lapban.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.