Interneten tennék közzé, ki mennyit kap az agrártámogatásból
A közös agrárpolitika átláthatóságának növelése és a költségvetési ellenőrzés javítása a fő célja az Európai Bizottság rendelettervezetének, amelyet az Európai Parlament (EP) véleményezett szerda-csütörtöki brüsszeli plenáris ülésén. A képviselők az interneten tennék közzé a támogatásból részesülők listáját.
Az Európai Bizottság 2006 márciusában a finanszírozást szabályozó rendelet módosítását javasolta annak érdekében, hogy növeljék a folyamat átláthatóságát.
A Jorgo Chatzimarkakis liberális görög EP-képviselő által jegyzett, konzultációs eljárásban tárgyalt jelentés szerint az EP támogatja a javasolt intézkedéseket. Ezt a képviselők csütörtökön a plenáris ülésen változtatás nélkül, kézfelemeléssel megerősítették
Az EP az interneten is nyilvánosságra hozná az uniós közvetlen támogatásban részesülők listáit. Így közölni kellene "a kedvezményezett nevét (családi és utónevek) és - a kötelező adatvédelmi előírások függvényében - a helységet, ahol a lakóhelye vagy létesítő okirat szerinti székhelye található, valamint az éves kifizetés összegét". A parlament úgy gondolja, "a többi vállalkozási formánál, beleértve a jogi személyeket is, a befektetők, valamint a vezetőség - például egy részvénytársaság igazgatósága, illetve egy korlátolt felelősségű társaság ügyvezetői - családi és utónevét is meg kell adni".
"Az információkat évente, a tagállam által megállapított időpontban kell közzétenni, amelyről a Bizottságot és a kedvezményezetteket vagy előzetesen írásban, vagy a kifizető ügynökségek által a kifizetett összegről szóló értesítés keretében tájékoztatni kell" - áll a javaslatban.
Az EP-s tervek szerint a Bizottság létrehoz egy internetes platformot, amely kapcsolódik a tagállamok internetes platformjaihoz. Amennyiben a tagállamok általi közzétételre kifizető ügynökségek szintjén kerül sor, ezeket is össze kell kapcsolni egymással.
Tabajdi Csaba magyar szocialista EP-képviselő a vitában azt mondta, hogy régi mulasztást pótolnak ezzel az Európai Unió intézményei. Mint mondta, rendet és átláthatóságot kell teremteni az európai agráriumban.
A képviselő egyebek közt nem érti, "mi magyarázza azt, hogy vannak a közös agrárpolitikának kedvenc, elkényeztetett gyermekei, mint a gabonafélék, cukor, dohányágazat, és vannak abszolút mostoha szektorai, mint a zöldség-gyümölcs, a szőlő-bor, a sertés, a baromfi ágazat".
Hegyi Gyula, szintén MSZP-s EP-képviselő a vitában a Natura 2000 programról szólt. Ennek keretében "közösségi és tagállami támogatást kapnak azok, akik a védett flóra és fauna megtartását biztosító módon gazdálkodnak". A képviselő hozzátette: "a gazdák várják ezt a támogatást, hiszen a természeti értékek megtartása gazdasági önkorlátozást igényel részükről." Hegyi sajnálattal szólt arról, hogy az EP által korábban elvárt 3 milliárd eurós költségvetést azóta sem sikerült elérni.
"Hasznos lenne, ha a tervezett internetes listára az is felkerülne, hogy mennyi támogatást adnak a Natura 2000 keretében a gazdáknak, így is népszerűsítve az előremutató gyakorlatot. Remélhetőleg ez a nyilvánosság is a környezetbarát gazdálkodást, az egyedülálló természeti értékeink megvédését ösztönzi" - vélte Hegyi Gyula.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.