2007. szeptember. 26. 07:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. szeptember. 26. 09:27 Gazdaság

Ezermilliárdok repkednek - de hol is?

Beindult a pályázati szezon, egyre több uniós forrás válik elérhetővé a hazai vállalkozások számára. De milyen úton és hova kerülnek végül a pénzek? Erről számolunk be a Pályázatblogon mostantól naponta, néhány bátor cég segítségével, akik vállalták, hogy élőben dokumentálják projektjük útját a megszületéstől a megvalósításig.

Ez év januárjában Magyarország már a "level 2.0"-ban indult, megkezdődött az újabb, ezúttal hétéves uniós pályázati ciklus. Azóta is csak sorjáznak a közösségi forrásokhoz hozzáférést biztosító kiírások, repkednek a sajtóban az ezermilliárdokról szóló hírek, és természetesen jó néhány elégedetlen hangot is hallani.

Hiszen még nem halványult el teljesen a 2004-2006-os évek rémtörténeteinek emléke sem. Annak idején nem múlt el hét, hogy ne panaszkodtak volna a pályázók a körülményes adminisztrációra, az elbírálás visszásságaira, a hosszadalmas várakozásra, a nehézkes kifizetésekre. Ezek egy részét a kormányzat is elismerte, és az elmúlt időszakban számos pályázóbarát intézkedés született.

Mi azonban szerettünk volna saját magunk utána járni, milyen úton és hova kerülnek az uniós pénzek? Vajon tényleg könnyebb-e most pályázni? Csökkent-e a beadandó papírhalom, tisztességes és objektív-e az elbírálás, hamarabb jutnak-e a cégek a pénzükhöz? Teljesíthetők-e a növekedési feltételek, illetve korrektül ellenőrzik-e a megvalósítást?

Megkértünk tehát néhány vállalkozást, hogy vállalják a tanító szerepet, és engedjék meg, hogy ezeken az oldalakon dokumentáljuk projektjük sorsát az ötlet megszületésétől a támogatási szerződéskötésen át a megvalósításig. Ők napról napra beszámolnak majd arról, milyen nehézségeken verekszik át magukat, vagy éppen  milyen pozitívumokat tapasztalnak. A részvétel mindenki számára nyitott: folyamatosan várjuk azon cégek jelentkezését, akik vállalják a nyilvánosságot, és a hvg.hu olvasóközönsége elé tárják kálváriájukat, vagy éppen diadalmenetüket az uniós pénzekért.

A projektek szakértő elemzéséhez a ProjectMine gazdasági tanácsadó cég nyújt segítséget, valamint velük együtt állítjuk össze a Fogalomtárat, melyben minden, időközben felmerülő kifejezést igyekszünk közérthetően megmagyarázni, az ezzel kapcsolatos gyakori félreértéseket tisztázni. A pályázást még csak fontolgató cégek számára tesszük közzé az előzetes alkalmassági felmérést, amely segíthet eldönteni, érdemes-e elindulniuk a "forráskereső versenyben".

Úgy véljük, a pályázatokat kiíró és befogadásukat, elbírálásukat koordináló szervezetnek, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségnek, , szintén helyet kell  kapnia a blogon a kiegyensúlyozott tájékoztatás érdekében. Az ügynökség, mint tartalmi partnerünk,  rendszeresen válaszol majd a blogon felmerülő problémákra, és tájékoztatást ad mindazokról a tudnivalókról,  amelyek az adott pályázathoz szükségesek (vagy szükségesek lettek volna).
Az elmúlt évek során már pályázó vállalkozások, pályázatíró cégek állítják, hogy  hasznos tapasztalatokat szereztek, amelyek azóta is nagy hasznukra van az üzleti tervezésben.  Ezt a tapasztalatot szeretnénk átadni mindazoknak, akik most fontolgatják a pályázást, vagy éppen már maguk is a beadandó papírok mögül néztek fel egy pillanatra, hogy bennünket olvassanak.

zöldhasú
Hirdetés