Az IMF szerint "elhúzódó" lesz a válság
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint a "nem első rendű válság" következményei - a nagybani hitelpiaci hitelszűke, a magasabb bankközi kamatok, a kisebb-nagyobb "turbulenciák", azaz dominódőlések a nemzetközi bankvilágban - "elhúzódók" lesznek, és lassítani fogják a világgazdasági növekedést.
A hatások a felzárkózó piacokat is elérhetik, és az állami szabályozó, felügyelő rendszereknek mindenütt változtatniuk kell módszereiken, felhasználva a mostani tanulságokat, írták az IMF szakértői a nemzetközi pénzintézet hétfőn kiadott, legújabb "Pénzügyi egyensúlyi jelentésében" (Financial Stability Report). "A hitelfeltételek egyhamar nem fognak normalizálódni, és a strukturált hitelpiacon korábban kialakult egyes módszereket meg kell szüntetni", írták.
Ezzel az IMF azokra a származékos értékpapír-konstrukciókra célzott, amelyekkel korábban a bankok szinte az egész világon, de nagyrészt követhetetlenül szétterítették, alaposan "becsomagolva", a nem elsőrendű amerikai jelzálogkölcsönök kockázatát.
Az IMF vezérigazgatója, Rodrigo Rato a maga részéről úgy nyilatkozott hétfőn Madridban, hogy "a hitelpiacon kiigazítás zajlik, de lassan: nincs gyors megoldás". - Ennek hatása van a reálgazdaságra, amit még inkább lehet majd érezni jövőre, nagyobb mértékben az Egyesült Államokban, kisebb mértékben másutt - mondta az IMF vezetője.
"A hitelek újraárazása és a likviditási szűk keresztmetszet minden bizonnyal lelassítja a világméretű növekedést", írták a szakértők, arra utalva, hogy a bankközi piacon újabban erős vonakodás tapasztalható a kölcsönzéstől, a bankközi kamatok emelkednek, annak dacára, hogy az amerikai Fed a múlt héten már ellenkező iránymutatást adott a maga részéről negyed százalékpontos alapkamat-enyhítésével, és egyelőre az Európai Központi Bank és a brit jegybank is abbahagyta a kamatemelést.
Szerencsére a világgazdaságot szilárd növekedési szakaszban "kapta el" a hitelválság, és a nagy pénzintézeteknek elegendő tőkéjük van a hitelveszteségek megemésztésére, azonban a gazdasági növekedés kockázatai mégiscsak nőttek, írták. Biztató ellenben, hogy "a felzárkózó piacokon általában jóindulatú bankrendszeri nem fizetési kockázati mutatók továbbra is azt a piaci felfogást tükrözik, hogy a tőkeellátottság és a megtérülés egészséges", tették hozzá.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.