2007. szeptember. 17. 13:30 MTI Utolsó frissítés: 2007. szeptember. 17. 13:38 Gazdaság

Folytatódik a pénzkivételi roham, zuhannak a brit bankrészvények

Hétfőn is folytatódott a megrettent betétesek pénzkivételi rohama a bankközi piaci likviditásszűke miatt megszorult egyik vezető brit jelzálogkölcsönző, a Northern Rock lakossági fiókjainál, amelyeket - Nagy-Britanniában két évszázada példátlan módon - a múlt hét vége óta ostrom alatt tartanak megtakarításaikat féltő ügyfelek.

A pénzintézet részvénye a hétfői nyitásban - a múlt heti összeomlás után - újabb mélységekbe zuhant, magával rántva a több brit nagybank papírját.

A bankpánik közvetlen előzményeként pénteken ismertté vált, hogy a Bank of England, a brit jegybank, rutinszerű műveletben kisegítette a Northern Rock jelzálogkölcsönzőt, mert annak nehézséget okozott a bankközi piacról fedezni rövid távú refinanszírozását, ugyanis a nem elsőrendű - subprime - amerikai jelzálogadósi körből kiindult globális bankközi likviditáshiány miatt a bankközi kamatok igen megugrottak Nagy-Britanniában. Pénteken a Northern Rock fiókjainál pénzükért sorban állók között még többségben voltak a nyugdíjasok, hétfőre a sorban állók átlagéletkora feltűnően csökkent.

Az előzetes adatok szerint pénteken és szombaton 2 milliárd font (750 milliárd forint) betétet vettek ki készpénzben az ügyfelek. Ez érzékeny veszteség a cégnek, mivel - jelzálog-kihelyezésekre szakosodott, napi likviditási igényét jórészt a nagybani bankközi piacról finanszírozó bank lévén - lakossági betéti bázisa kisebb a hagyományos nagybankokénál.

A Northern Rock 1,4 millió ügyfele a roham előtt 24 milliárd font betétet tartott a cégnél; az egyik legnagyobb brit lakossági bank, a Barclays 11 millió betétest és 50 milliárd font betétállományt tart nyilván.

Elemzők szerint ilyen lakossági pénzkivételi rohamra a XIX. század óta nem volt példa Nagy-Britanniában. Alistair Darling brit pénzügyminiszter hétfőn a BBC-nek nyilatkozva igyekezett nyugtatni a lakossági félelmeket, mondván: a Northern Rock betéteseinek pénze biztonságban van, mindenki hozzájuthat megtakarításaihoz.

A pánik azonban nemcsak a betéteseket, hanem a befektetőket is elérte. A cég papírja, amely már a pénteki zárásra is összeomlásszerű mértékben, 31 százalékkal zuhant, a hétfő délelőtti kereskedésben további 30 százalékot vesztett a 4,38 fontos előző záróról, és alig valamivel 3 font felett járt a Londoni Értéktőzsdén (LSE).

Az LSE irányadó FTSE-100-as árfolyammutatójában is szereplő Northern Rock részvényenkénti árfolyama az év elején még meghaladta a 12 fontot. Elemzők arra számítanak, hogy a részvény olcsóbbodása nyomán a Northern Rockot hamarosan felvásárolja egy másik pénzintézet.

A részvényeladási hullámot egyelőre a brit bankvilág egésze erősen megszenvedte: a jelzálogkölcsönzők közül az Alliance & Leicester 12 százalékos, a hagyományos nagybankok közül a Barclays 4,1, a Lloyds TSB 2,2 százalékos veszteségben volt a hétfő délelőtti kereskedésben.

A Barclays Capital - a Barclays befektetési üzletága - hétfőn Londonban kiadott elemzésében azt írta: folytatódik a likviditáshiány a bankközi pénzpiacon, és máris egyre több jel mutat arra, hogy az emiatt emelkedő nagybani finanszírozási költségeket a hitelintézetek kezdik áthárítani a kiskereskedelmi ügyfélkörre a kamatok emelésével. Egyes brit jelzálogkölcsönzők már megkezdték az ügyfélkamatok emelését, de csak az új ügyfelek számára. Az elemzés szerint ugyanakkor erősen emelkedik annak a valószínűsége, hogy a brit jegybank csökkenteni fogja jelenleg 5,75 százalékos alapkamatát.

A nagybani likviditásszűkét jelzi, hogy a szeptember eleje óta eddig eltelt időszakban az irányadó háromhónapos londoni bankközi kamatláb, a LIBOR átlagosan 6,85 százalék volt, 1,1 százalékponttal magasabb a Bank of England alapkamatánál.

Alan Greenspan, az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve előző elnöke a hétfői The Daily Telegraphnak azt mondta: Nagy-Britannia még sebezhetőbb a hitelpiaci bedugulástól, mint az Egyesült Államok, mert a brit lakossági jelzálog-hitelpiacon jóval nagyobb a változó kamatú jelzálogkölcsönök aránya, ezért a háztartások jobban ki vannak téve a kamatmozgások hatásainak, mint Amerikában. Hozzátette: a "subprime" válság egyáltalán nem okozott volna (globális) gazdasági problémákat, ha a bankok a kockázatterítés végett nem értékpapírosították volna a nem elsőrendű szektorban kint lévő követeléseiket, és nem kínálták volna ezeket a hitelpiaci termékcsomagokat világszerte.

A Northern Rock és a többi szakosodott brit jelzálogkölcsönző általában nincs jelen közvetlenül, vagy számottevő mértékben az amerikai lakóingatlan-hitelpiacon, amely az utóbbi hetekben súlyosan megrendült a nem elsőrendű jelzálogadósok törlesztéseivel kapcsolatos befektetői aggodalmak miatt. A befektetői kereslet azonban - rég nem látott globális piaci likviditási apályt okozva - világszerte drámai mértékben zuhant az olyan befektetési konstrukciók iránt, amelyekben bármilyen kockázati osztályú értékpapírosított jelzálog-követelés szerepel fedezetként.

Ráadásul a bankközi pénzpiac szereplői is rendre vonakodnak rövid távú finanszírozást nyújtani egymásnak, nem tudván pontosan, hogy kinek mekkora érintettsége van a nem elsőrendű amerikai jelzálogadósi körből kiindult válságban.

zöldhasú
Hirdetés
Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.