2007. augusztus. 15. 18:13 MTI Utolsó frissítés: 2007. augusztus. 15. 18:20 Gazdaság

Újabb sztrájkfenyegetés Ferihegyen

A repülőtéri dolgozókat képviselő szakszervezetek közül az egyik megismételte korábbi sztrájkfenyegetését, mivel úgy véli, hogy a menedzsment húzza az időt; a BA cáfolja az érdekképviselet állításait.

A Repülőtéri Forgalmi Dolgozók Független Szakszervezete (RFDFSZ) szerdán közleményében kifogásolta, hogy a repülőtér tulajdonosa többszöri kérésre sem bocsátotta a szakszervezetek rendelkezésére a bérkeret elosztásáról szóló részletes táblázatot, pedig az érdemi tárgyalásokhoz elengedhetetlen az információ, hogy "kinek mennyi jut az évi több milliárdos bérkeretből". Az RFDFSZ úgy látja: a Budapest Airport a repülőtéren meglévő indokolatlan bérkülönbségeket próbálja leplezni "titkolódzásával".

Jelenleg ugyanis azonos posztokon dolgozók bére között, akár 140-200 százalékos különbség is előfordulhat, amely annak is köszönhető, hogy a BA Zrt. az elmúlt három évben változatlanul hagyta a minimálbéreket - áll a közleményben. A repülőtér tulajdonosa emellett adatvédelmi okokra hivatkozva a menedzsment béréről sem hajlandó információt kiadni, ami jogilag nem védhető álláspont - fogalmaz a szakszervezet.

Ezzel szemben Szollár Domokos, a BA szóvivője elmondta: minden olyan adatot átadtak a szakszervezeteknek, amely nem sért adatvédelmi jogokat. Illetve csak adtak volna, mert a BA által legutóbb összeállított kimutatásokat a hatból csak egy szakszervezet vette át - tette hozzá.

Szollár Domokos hangsúlyozta, hogy minden olyan munkakörnél ismertették a bérek legalacsonyabb, legmagasabb és átlagos mértékét, ahol legalább hárman dolgoznak. A problémát az jelenti, hogy a BA-nál 146 olyan munkakör is van, amelyben csak egyetlen munkavállalót foglalkoztatnak, a béradatokat így nem szolgáltathatják ki, hiszen azok összekapcsolhatók lennének az egyes munkavállalókkal. Azt is elmondta, a menedzsment bére nem függ össze a béremelési kérdésekkel, mivel a bérfejlesztés csak a kollektív szerződés hatálya alá tartozó munkavállalókra vonatkozik, így a menedzsmentre nem.

Az RFDFSZ - a közlemény szerint - a többi szakszervezettel együtt továbbra is ragaszkodik az adatok megismeréséhez, és amennyiben ez nem történik meg, úgy vélik nincs értelme a további tárgyalásoknak, és az "RFDFSZ újabb munkabeszüntetésre kényszerül".

A sztrájkfenyegetésre Szollár Domokos annyit mondott: úgy tűnik a szakszervezet annak alapján dönt a munkabeszüntetésről, hogy "van-e sapka a munkáltató fején". A BA szerdán késő délutáni közleménye hangsúlyozza: "felelőtlennek és veszélyesnek tartjuk az RFDFSZ magatartását, hogy indokolatlanul és alaptalanul folyamatosan sztrájkkal fenyegetőzik. A BA vezetése mélyen sajnálja, hogy néhány szakszervezet negatívan próbálja meg befolyásolni az egyébként konstruktív bértárgyalásokat. Ez valamennyi munkavállalónk számára hátrányos." A felek szerdán sem ülnek tárgyalóasztalhoz és egyelőre bizonytalan, hogy mikor folytatják az egyeztetéseket.
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.