2007. augusztus. 03. 12:31 MTI Utolsó frissítés: 2007. augusztus. 03. 12:25 Gazdaság

BAMOSZ: az alapok összvagyona 7,8 százalékkal nőtt

A BAMOSZ tagjai által kezelt alapok összvagyona 7,8 százalékkal nőtt az idén a második negyedévben, június végén 2824 milliárd forint volt, év eleje óta a bővülés 11,2 százalékot tett ki - közölte a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ) pénteken.

A negyedév során 23 új alap indult, év eleje óta negyvennel nőtt az alapok száma. A negyedév során összesen 111 milliárd forint friss tőke érkezett az alapokba, ez az első negyedéves tőkebeáramlás több mint kétszerese. Az alapok teljesítménye a negyedévben 93 milliárd forintot, az év első félévében 123 milliárd forintot jelentett a befektetőknek.

Összességében 2007. június 30-án a BAMOSZ tagjai 277 alapot kezeltek (ebből 153 értékpapíralap, 102 származtatott alap, 22 pedig ingatlanalap és ingatlan alapok alapja volt), jelentős részük nyilvános, nyíltvégű. Az utóbbi években jelentősen módosult a befektetési alapok piacának szerkezete, de a hosszútávon trendszerűen csökkenő arány ellenére még mindig a nyilvános nyíltvégű értékpapír befektetési alapok a legmeghatározóbb formák - állapítja meg a BAMOSZ.

A negyedév elején 132 ilyen alapot kezeltek hazai alapkezelők, a negyedév során pedig 13 új alap indult (egy pénzpiaci alap, egy kötvényalap, három részvényalap és nyolc vegyes portfolió alap). A 145 alap vagyona 1.842 milliárd forint volt 2007. június 30-án, ami 9,8 százalékkal magasabb a megelőző negyedév végi értéknél. Az első félév során az alapok vagyona 14,6 százalékkal nőtt. A negyedéves vagyonnövekmény 105 milliárd forint új befektetés, és a befektetési alapok hozamának 58 milliárdos szintje eredményeként alakult ki. A félév során 161 milliárd forint új befektetés mellett az alapok 74 milliárd forint hozamot termeltek.

A zártkörű nyíltvégű értékpapíralapok száma eggyel, összesített vagyonuk 20,9 százalékkal nőtt a negyedév során. A negyedév végén a 8 zártkörű értékpapíralap összesített nettó eszközértéke 72 milliárd forint volt (a zártkörű garantált alapok nélkül). A második negyedévében 4,6 milliárd forint tőkét vonzottak a zártkörű értékpapíralapok, ezen belül is a részvényalapok (a pénzpiaci alapból mintegy 37 millió forintot vontak ki, a vegyes alapnál pedig nem történt sem értékesítés, sem visszaváltás a negyedévben), míg a piac teljesítménye 7,9 milliárd forinttal növelte a vagyont, elsősorban a részvényalapokét. Az év eleje óta a zártkörű értékpapíralapok száma kettővel, vagyona 18 százalékkal nőtt.

A nyilvános nyíltvégű alapok közül a legnagyobb csoport a pénzpiaci alapoké, számuk a negyedévben eggyel, 32-re nőtt, vagyonuk 8,1 százalékkal, a félév során 13,7 százalékkal nőtt. A 3 hónapnál rövidebb átlagos hátralevő futamidejű alapokat a BAMOSZ kategorizálás szerint a likviditási alapok közé sorolják. A második negyedévben az alapok száma egy új likviditási alap indulása miatt nőtt, a negyedév végén így 13 likviditási alap működött. Az alapok vagyona 7,9 százalékkal nőtt a negyedév alatt, ez egyrészt 31 milliárd forint új befektetés, másrészt 7,8 milliárd forintnyi hozam eredménye. A negyedév végén az alapokban összesen 534 milliárd forint volt. A félév során az alapok száma kettővel, vagyonuk 15,5 százalékkal nőtt, ami 57 milliárd forint friss tőke és 15 milliárd forint hozam eredménye.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?