2007. július. 12. 16:50 MTI Utolsó frissítés: 2007. július. 12. 16:55 Gazdaság

Az EB vizsgálja az Ibiden állami támogatását

Az Európai Bizottság (EB) szerdán vizsgálatot indított a magyarországi Ibiden Hungary Gyártó Kft. állami támogatása ügyében. A japán Ibiden-csoporthoz tartozó magyar vállalat a 39 millió eurós támogatást gépjármű kipufogógáz tisztítására szolgáló szűrők gyártásához kapta.

"Alaposan meg kell vizsgálnunk, hogy a támogatás nem juttatta e jogtalan versenyelőnyhöz a japán Ibiden vállalatot" - jelentette ki Neelie Kroes versenypolitikai EU-biztos. A közlemény szerint "a bizottságnak kétségei vannak afelől, hogy a támogatás összhangban van az unió előírásaival".

A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) tudomásul veszi és áll az Európai Bizottság vizsgálata elé. A GKM csütörtöki közlése szerint, ha a vizsgálat bármilyen kötelezettséget megállapít, akkor azt a szaktárca érvényesíti az érintett céggel szemben.

A japán Ibiden-csoporthoz tartozó magyar vállalat a 39 millió eurós támogatást gépjármű kipufogógáz tisztítására szolgáló szűrők gyártásához kapta. Az Ibden új, zöldmezős beruházásban, 25 milliárd forintból megvalósult gyárát 2005 júliusában avatták fel a dunavarsányi ipari parkban. A gépjármű kipufogógáz tisztítására szolgáló kerámiaszűrőket előállító üzem megvalósításához a kormány vissza nem térítendő támogatást, képzési támogatást, fejlesztési adókedvezményt adott.

A 26 ezer négyzetméternyi területen létesült üzem évi 1,2 millió kerámiaszűrőt gyárt majd, a kapacitás felfutásával 700 dolgozót foglalkoztatnak. A gyár termékeit az európai autógyáraknak szállítja, közöttük a Mercedesnek, a BMW-nek és az Audinak. A cél az európai piac 50 százalékának megszerzése.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.