A Mol-OMV fúzió nem növelné a hatékonyságot
A Mol és az OMV fúziója nem növelné az új cég hatékonyságát, miközben sok piacon megszűnne a verseny - mondta Mosonyi György, a Mol vezérigazgatója kedden Budapesten sajtótájékoztatón.
A százhalombattai olajfinomító. Blokkolásgátás © Túry Gergely |
Hernádi Zsolt közölte, ugyanazt tudják mondani, mint amit az OMV legutóbbi vásárlásakor: "köszönjük szépen, jól vagyunk, a stratégiánk jó, és meg akarjuk valósítani." Hozzátette: a stratégia helyességét visszaigazolják a külső elemzők is. Az elnök-vezérigazgató elmondta: a méretnél a minőség sokkal fontosabb. Most azonban azt tapasztalják, hogy valaki "blokkolni akarja a Mol-t" és nem akarja, hogy ez a stratégia megvalósuljon. Utalt arra, a Mol csak abban érdekelt, hogy partnerségi együttműködést folytasson különböző portfolióelemek hasznosítására, a felek kölcsönös előnyére. Az OMV vásárlással kapcsolatban elhangzott: okozott némi zavart a piacon, de partneri tárgyalások nem maradtak félbe emiatt.
Mosonyi György kifejtette: az OMV által felvetett "baráti beszélgetés" nem két egyenrangú vállalat között jönne létre, mivel a magyar cég magántulajdonban van, míg az OMV-ben meghatározó az állami tulajdon. A fúzió esetén így külső állami befolyás érvényesülne a Mol-csoportban, és ezt sehol sem nézik jó szemmel. A vezérigazgató elmondta: a konszolidáció bűvös szó, de két ilyen cég esetében már nem szabad használni. A régiós konszolidáció a Mol értelmezésében ugyanis nem azt jelenti, hogy méretben növekszik egy cég, de hatékonyságban nem. Ellenkezőleg, a Mol célja az, hogy a partnerségi együttműködések révén folyamatosan nőjön az eredménye, az egységnyi befektetett tőkére jutó nyereség. A konszolidációnak csak akkor van értelme, ha két cég együtt jobban tud működni, mint külön-külön. Itt azonban nem erről lenne szó. Ráadásul a Mol hatékonyabb, mint az OMV, amit például az is mutat, hogy a magyar cég kőolajfinomítói nyeresége a feldolgozott kőolaj mennyiségéhez viszonyítva a legmagasabb Európában.
A Mol a partnerségben érdekelt, s ennek jegyében hajlandó is együttműködni másokkal például a szénhidrogén-kutatásban, a kitermelésben, a feldolgozásban, a kereskedelemben és a petrolkémiában, valamint a gázszállító-rendszer működtetésében. Mosonyi György kifejtette: a Mol stratégiája éppen az, hogy ezen portfolió elemek működtetéséhez olyan partnereket találjon, akikkel együttműködve a tovább tud növekedni, tovább tudja növelni a hatékonyságukat. A portfolióelemek értéke azonban nem növekedhet akkor, ha valaki megakadályozza a stratégia megvalósítását.
A vezérigazgató úgy vélte, ha az OMV-vel tárgyalni kezdenének a konszolidációról, akkor befagynának a Mol lehetőségei a további növekedésre, mert mindenki azt várná, mi lesz a megbeszélések eredménye. Aláhúzta: a Mol a saját stratégiája alapján akarja a munkát folytatni, s nem akar belemenni egy olyan beszélgetésbe, amelynek a végső célja a Mol megvásárlása.
Az eseményen elhangzott, hogy a Mol már most is a térség két leghatékonyabb finomítóját működteti, s a csoport mutatói is jobbak, mint a versenytársaké. A horvát INA-val kapcsolatban közölték: a cégben nemcsak tulajdont szerzett a Mol, hanem szakembereket és tudást is átadott azért, hogy hatékonyabb legyen. Ez pedig jó alapot adhat a további partneri együttműködésre. Az olajvállalatok többsége használja azt a technikát, hogy az elmúlt években keletkezett többletpénzt részvényvásárlásokkal juttatja vissza a tulajdonosoknak. A Mol-nak szabad eszközei elérték az 1,5 milliárd dollárt, miközben a mérlege nagyon konzervatív. Azt azonban nem közölték, hogy most mekkora a szabad pénzeszközök összege, s azt sem, hogy mennyi pénze van a Mol-nak akvizíciókra.
Hernádi Zsolt a következő évek fejleményeire vonatkozó kérdésre reagálva elmondta: nincs okuk terveik módosítására, s meggyőződése, hogy a Mol megvalósítja stratégiáját. Az államnak joga és kötelessége állást foglalni olyan ügyekben, amelyek a lakosság 90 százalékának energia-ellátását, folyékony szénhidrogén-, illetve gázellátását érintik, ez mindenütt a világon így van. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete is helyesen teszi, ha egy határokon átnyúló tranzakciót végigvizsgál – mondta. Kérdésre válaszolva elhangzott: a Mol-t részben meglepetésként érte az OMV újabb tulajdonszerzése, mint ahogyan az is, hogy keddig a részvénykönyvben nem jelent meg ennek a tranzakciónak az eredménye.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.