2007. július. 09. 12:35 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. július. 09. 12:21 Gazdaság

Befektetési tanácsok július második hetére

A forint továbbra is erős maradt, a kötvénypiac is jól teljesített, várakozásainkat meghaladó szinteket értek el a hozamok. Érezhető némi bizonytalanság, mivel a kamatok emelkedése még okozhat meglepetéseket. A nemzetközi piacok közül az orosz, a latin-amerikai, és a dél-koreai vételek kecsegtetnek a legmagasabb hozamokkal.

A Mol-piacra beáramló pénz rég nem látott bőséget okozott itthon, így az emelkedés terült más papírok irányába is. A forint továbbra is erős maradt, a kötvénypiac is jól teljesített, várakozásainkat meghaladó szinteket értek el a hozamok. A nemzetközi piaci környezet kedvezett a hazai piacon kialakult helyi optimizmus által generált emelkedésnek, mivel az amerikai makroadatok egészséges gazdaságról árulkodnak, a recesszió réme egyre kevésbé fenyeget, miközben Európa a várt felett teljesít a növekedés tekintetében. Éppen a gyors növekedés okoz némi bizonytalanságot, mivel a kamatok emelkedése még okozhat meglepetéseket. De az emelkedő hozamszintek ezúttal nem okoztak piaci korrekció, pedig a tengerentúlon – miután átmenetileg 5 százalék alá esett – a 10 éves kötvények hozama ismét 5,1 százalék fölé került. Közben – meg kell mondanunk – várakozásainkkal ellentétben tovább gyengült a dollár az euróval szemben, de itt már látszik a visszarendeződés, így nem változtattunk előrejelzéseinken. Itt viszont még jobb beszállási pont adódott az amerikai kötvények piacára.

Devizapiac. A dollár gyengülése meghatározó volt a héten, de a korrekció már elkezdődött, hiszen a nagy kilengéssel gyengülő zöldhasú mögött még mindig magas hozamot biztosító kötvénypiac áll.



Természetesen az erősebb dollár mellett megvásárolt instrumentumok teljesítményét rövidtávon rontotta a dollár gyengülése, de a folyamatot nem tartjuk egy trend kezdetének, inkább csak egy átmeneti kilengésnek. Így továbbra is több – és egyre több – fantázia van a dollár vételében, így ezt ajánljuk ezúttal.

A forint enyhén gyengült a vezető devizákkal szemben, de ez nem volt drámai változás, inkább csak a régiós mozgások csapódtak le a hazai piacon, erősen csillapított formában. A trend ma is a sávban való mozgás, a sáv a dollár esetében 180-185, az euróval szemben pedig 246-250. Ezek nem jelentenek olyan kilengéseket, amelyek magánbefektetőként kihasználhatók, de arra mindenképpen alkalmas szintek, hogy a devizapozíciókat tovább építsük. Rövidtávon az lehet az értelme, hogy a forint egy-egy meglepetésszerű gyengülése esetén extra nyereséget lehet elérni (bár kicsi az esélye); hosszabb távon pedig az, hogy a fejlett piaci magas kamatok a fejlődő piaci szintekhez erősen közel kerültek, így a hozamelőny már nem képes biztosítani azt a többlethozamot, amit a magasabb kockázatok mellett érdemes lehet felvállalni.



Egyszerűbben: túlértékeltnek tartjuk a kötvénypiacot és a forint vezető devizákkal szembeni árfolyamát. Ajánlásunk tehát a devizapozíciók további építése.

A rövid oldal tartását javasoljuk (Oldaltörés)

Kötvénypiac. A fejlett piacokon a kötvényhozamok ingadozása a korábbiaktól némileg magasabb szintet ért el, ami egyfajta elbizonytalanodást jelez. Az amerikai 10 éves államkötvények 5-5,2 százalék közti ingadozása jelentős árfolyamváltozásokat jelent, így érdemes lehet beszállni, de feltétlenül csak az 5,2 százalékos felső érték közelében.



A héten a 1-5 éves szegmens látványos hozamesést produkált, ami a meglepetésszerű kamatvágásnak köszönhető elsősorban. Itt fontos felhívni a figyelmet arra, hogy a mai árakban már azt is beárazza a piac, hogy az MNB Monetáris Tanácsa a továbbiakban is rendszeres kamatvágásokat fog végrehajtani, felpuhítva ezzel a monetáris szigort. Ez azonban korántsem biztos. Ez inkább egy teszt lehetett, ami a piaci reakciók feltérképezésére irányult. Erre abból következtetünk, hogy az indoklásban felhasznált adatok, paraméterek az egy hónappal ezelőttihez mérten nem változtak, de a bérkiáramlás fokozott emelkedését ma egyértelműen a gazdaság kifehéredésével magyarázzák. Ajánlásunk a hazai piac tekintetében így a rövid oldal tartását tartalmazza, de a kockázatokat kedvelők a 10-15 éves papírokat is választhatják befektetési célpontként.

Részvénypiac. A nemzetközi piacok általában jól teljesítettek, de a korábbi csúcsokat nem minden esetben sikerült elérni. Mindenesetre a DAX 8 000 pont fölé tornázta magát ismét, az amerikai indexek jó héten vannak túl, de mi lesz a következőkben? Most úgy tűnik, hogy a korábbi csúcsok után erőt gyűjt a piac, az esés réme ma nem annyira fenyegető, így a belépési pontokat érdemes keresni. A nemzetközi piacok közül az orosz, a latin-amerikai, és a dél-koreai vételek kecsegtetnek a legmagasabb hozamokkal.



A hazai piacon az egyedi részvénysztorik mind pozitív irányba hatottak. A Synergon tulajdonosi átrendeződése, a horvátországi leányvállalat eladása, új megrendelések, a Genesis esetébe új akvizíció, a Rábánál új megrendelések. De a többi kispapír is erőt mutat, a további emelkedések a látszólagos túlértékeltség ellenére nem kizárt. Vételre a mostanában csendesebben felfelé araszolgató Fotex ajánlható, de a többi kis kapitalizációjú papírban is lehet fantázia.

A nagyok is jól teljesítettek, de ezúttal az Mtelekom kifulladni látszik (az osztalék alapú árazás a mai és a várható kamatpálya ismeretében túlárazottnak tűnik), a Richter (új megrendelés-együttműködés, saját-részvény vásárlás), valamint az Egis jó befektetési lehetőségeket kínál, de a mi szinteknél kicsit alacsonyabb árak mellett. Tehát a belépési pontokat kell keresni.

A Mol egyedi története jó példája annak, hogy még nálunk is működik a piac, itt is történnek érdekes események, amelyek sokáig elkerülték hazánkat. A Mol és az OMV hirdetési kampányokba fogott, tehát a pszichológiai hadviselés folytatódik, miközben a PSZÁF is vizsgálódni kezdett az ügyben. Ma azt látjuk, hogy korántsem zárható le az ügy, de a kimenetele erősen kérdése. Az biztos, hogy 27 000 forint körül erős támasz alakult ki, így ezen szint közelében már érdemes lehet venni a hazai olajpapírokat. Az OTP emelkedése is megtör, de itt – még a mai árak mellett is – további lehetőségek vannak. Vásárolni viszont itt is csak egy kisebb korrekció után érdemes. Ajánlásunk tehát; Fotex vétel, feltételekkel kis kapitalizációjú papírok vétele (korrekció után, valamint vétel, szintén ezekkel feltételekkel Richter, Egis, Mol, OTP vétel.

Ajánlás (Oldaltörés)

Állampapír piac:

- állampapírok: 0-1 év tartás (HUF), amerikai kötvények (USD) vétel

- vállalati kötvények: eladás

Nemzetközi részvénypiac:

- EU részvények: tartás

- USA részvények: eladás

- Orosz részvények: vétel

- Egyéb feltörekvők: Latin-Amerika, Dél-Korea vétel

Hazai részvénypiac:

- Hazai részvények: Fotex vétel, Richter, Egis, MOL, OTP vétel korrekcióban

Befektetési alapok:

Target Return típusú alapok, Latin-Amerika, Dél-Korea részvény alapok


Fürjes Szabolcs

zöldhasú
Hirdetés
Gazdaság Tiszai Balázs 2024. december. 04. 17:30

Dél-Korea elmúlt 24 órája: amikor annyira utál mindenki, hogy csak az önpuccs tűnik megoldásnak, de még az se sikerül

Jun Szuk Jeol elnök a hadiállapot kihirdetésével majd visszavonásával néhány óra leforgása alatt szilánkjaira zúzta szét azt a képet, ami a nyugati világ lakosainak többségében élt Dél-Koreáról, miközben saját népe elé véres és traumatikus képeket rángatott elő a kollektív emlékezetből. A villámgyorsan hamvába hullt önpuccsból akár halálos ítélet is születhet, a dél-koreai kormány bukása már csak formaságnak tűnik.