2007. május. 30. 18:10 MTI Utolsó frissítés: 2007. május. 30. 18:15 Gazdaság

EB: új nehézségek jönnek a felzárkóztatási politikában

Az elmaradottabb térségek és ágazatok felzárkóztatását szolgáló kohéziós politika bizonyítottan hatással volt az Európai Unió régióinak fejlődésére, de számos új nehézséggel kell megbirkóznia az elkövetkező években, állapította meg az Európai Bizottság szerdán Brüsszelben kiadott jelentése.

A jelentés a kibővült unió 27 tagállamának és 268 régiójának gazdasági, társadalmi és területi helyzetét igyekszik bemutatni. A felzárkóztatási politikában nyilvánul meg elsősorban az EU-tagországok közti szolidaritás a szegényebb térségek javára: ennek legfőbb haszonélvezői a kevésbé fejlett EU-tagországok, köztük a 2004-ben csatlakozottak is. 

Kupa: ezt az elvonási szintet 2010-ig tartani kell

Biztos, hogy van élet az eurózónán kívül, de nem Magyarországnak - vélekedett Erdei Tamás, a Magyar Bankszövetség elnöke. Ahhoz, hogy Magyarország 2012-ben csatlakozhasson az ERM II. rendszerhez, legalább 2010-ig tartani kell a jelenlegi elvonási szintet - fejtette ki Kupa Mihály volt pénzügyminiszter egy a témában szerdán rendezett konferencián Budapesten. Tovább.

A jelentés szerint a kohéziós politika jóvoltából 2000 és 2006 között Görögország GDP-je 2,8 százalékkal, Portugáliáé pedig 2,0 százalékkal nőtt. Az előzetes becslések szerint a 2007–2013-as időszakban a kohéziós politika révén Litvánia, Lettország és Csehország GDP növekedése körülbelül 8,5 százalékos, Lengyelországé megközelítőleg 5,5 százalékos és Görögországé hozzávetőleg 3,5 százalékos lesz.

Támogatja az unió e politikája a társadalmi kirekesztődés és a szegénység csökkentését: évente 9 millió ember képzését segíti, ezek több mint fele nő. 2000 és 2005 között hat országban több mint 450 000 munkahely teremtésében volt szerepe.

Danuta Hübner, a regionális politikáért felelős biztos az eddigi eredményeket értékelve úgy vélte, a kohéziós politika "rendkívül szükséges befektetéseket támogatott az infrastruktúra, a humán erőforrások és a regionális gazdaságok modernizációja és változatosabbá tétele terén, és  hozzájárult ahhoz is, hogy az állami befektetésekre vonatkozó stratégiák hangsúlya az uniós fontossági sorrend szerint alakuljon át". 

A kohéziós politika lényege, hogy a régiók közötti különbségek csökkentésével, az eddig kiaknázatlan lehetőségek feltárásával, a források növekedés-serkentő beruházásokra való felhasználásával minden egyes uniós polgár esélyhez jusson, tekintet nélkül arra, hogy hol él - mondta, hozzátéve: az előttünk álló időszakban az unió számos kihívással fog szembenézni: 2020-tól várhatóan megkezdődik a népesség csökkenése, ami számos régióban már most is megfigyelhető, növekszik a gazdasági nyomás a világpiaci versenytársaktól, emelkednek az energiaárak, megváltozik az éghajlat és a társadalom rétegei élesen szétválnak. Európának megoldást kell találnia ezekre a problémákra. Ehhez azonban valamennyi régiót és embert be kell vonnunk a jólét és a növekedés megteremtésébe és a foglalkoztatás növelésébe - emelte ki Hübner.

A jelentés megállapította, hogy az elmúlt évtized során a jövedelem és a foglalkoztatás terén jelentkező egyenlőtlenségek csökkentek az unióban. Még mindig jelentős azonban a legkevésbé tehetősek hátránya a többiekhez képest, és ez csak hosszú távon szüntethető meg.
 
zöldhasú
Hirdetés