2007. május. 25. 12:46 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. május. 25. 12:49 Gazdaság

Simor: „tavaly szerencsénk volt, de már nem fenyeget válság"

Szerencséje volt Magyarországnak tavaly, hogy nem következett be pénzügyi válság, azóta azonban „hatalmas” költségvetési kiigazítás történt a veszély elkerülése végett, mondta a Financial Timesnak Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke.

Simor András. Kivezetni
a jegybankot a politikából
© Pataky Zsolt
A londoni gazdasági napilap pénteki számában közölt interjúban Simor kijelentette: ha Magyarország tavaly ilyenkor nem tagja az EU-nak, és a piacok általánosságban "csak egy kicsit is kevésbé barátian álltak volna hozzá a kockázathoz", a helyzet "sokkal-sokkal súlyosabban" is alakulhatott volna.

Hozzátette: el kell ismerni a tényt, hogy azóta "hatalmas javulások" történtek, most már nem válságforgatókönyveket kell tanulmányozni, és lassan sikerül visszanyerni a hitelességet a piacon.

Simor András szerint Magyarországnak szerencséje volt abban is, hogy "viszonylag sértetlenül" átvészelt egy olyan időszakot, amikor valamely külső sokk súlyosan károsíthatta volna a forintot.

Az MNB elnöke azt mondta, hogy az egészségügyi rendszerben, főleg a gyógyszertámogatások méretében és szerkezetében végrehajtott változtatások máris kedvezően hatnak a költségvetésre. Hozzátette: "nagy változások jönnek" a kormányzati adminisztrációban is.

Simor szerint sok minden történt, de "sajnos továbbra is sok a teendő, és a kérdés az: mennyi változást a képes a lakosság elviselni meglehetősen rövid idő alatt, mielőtt teljesen belefárad a reformokba".

A jegybanki vezető szerint még megítélésre vár az is, hogy a kormánynak lesz-e bátorsága folytatni a reformokat a 2010-es választások közeledtével.

Simor András nem volt hajlandó jóslásokba bocsátkozni arról, hogy Magyarország mikor csatlakozhat az euróövezethez, mondván: most nincs értelme céldátumokat kitűzni, a kormánynak folyamatosan be kell tartania a költségvetési célokat, és "amint visszanyertük hitelességünket, ismét el lehet kezdeni a csatlakozási célok kitűzését".

Az elnök szerint Magyarország piaci hitelességét nemcsak a túlköltekezés károsította, hanem a jegybank átpolitizálódása is. Szerinte több, függetlenséget igénylő állami intézményen is nyomot hagyott a megosztott magyarországi politikai légkör. "Sajnos a Magyar Nemzeti Bank a politikai csatározások középpontjában volt, nemcsak az elmúlt hat évben, de az 1990-es elején bekövetkezett politikai változások óta" – mondta.

Simor szerint azonban az ő feladata nem az, hogy elődeire mutogasson, hanem az, hogy kivezesse a bankot a politikából.

zöldhasú
Hirdetés