Kelet-európai hajléktalan tömegek Londonban
Többszöröse a Londonba érkező kelet-európai uniós bevándorlók száma a statisztikai kimutatásokban szereplőnél, áll abban a levélben, amelyet több londoni kerületi tanács közösen küldött a brit pénzügyminisztériumnak, felpanaszolva, hogy a hivatalos adatokra alapozott központi hozzájárulás messze nem elegendő az újonnan érkezők ellátásához.
Lengyel munkás Angliában. Utcán kezdik, utcán végzik © weeklygripe.co.uk |
A tanácsok által küldött levél szerint ez teljesen elképzelhetetlen, tekintve a kelet-európai új EU-tagállamokból változatlanul tömegével érkezők számát. A levélben a westminsteri tanács illetékese azt írta: egyedül a kerületben lévő Victoria buszpályaudvarra – a legnagyobb londoni nemzetközi autóbusz-terminálra – heti kétezer új bevándorló érkezik a kelet-európai uniós országokból, és sokan a kerület utcáin kötnek ki. A westminsteri tanácsnok adatai szerint a kerületben nyilvántartott, utcán élő hajléktalanoknak most már a 20 százalékát a kelet-európai EU-országok állampolgárai teszik ki.
A levél kiemeli, hogy az ONS szerint például 2005-ben 56 ezer lengyel munkavállaló érkezett Nagy-Britanniába, jóllehet még a munka- és nyugdíjügyi minisztérium saját adatai is több mint 170 ezer lengyel munkavállalásának bejegyzéséről szólnak arra az évre.
A pénzügyminisztériumnak írt levélben – amely kéri a kormányt, hogy ne az ONS új népességszámítási módszere alapján döntsön a kerületeknek nyújtott finanszírozás mértékéről – a westminsteri illetékes felfedi: csak ez a tanács eddig ötszáz olyan kelet-európai EU-bevándorló hazatérését segítette anyagilag, akik nem találtak maguknak munkát és szállást.
A westminsteri tanács már tavaly ősszel közölte: olyan aggasztónak tartja az utcákon kóborló lengyel és egyéb kelet-európai hajléktalanok számának növekedését, hogy inkább kifizeti a hazautazásukat.
Slough tanácsának illetékese a BBC által hétfőn ismertetett levélben aggasztó jelenségként említi meg, hogy csak az elmúlt hétvégén 90 kelet-európai gyerek érkezett kíséret nélkül, busszal a kerületbe. Ellátásukra a tanácsnak – 150 ezer font költséggel – külön munkacsoportot kellett felállítania.
Nagy-Britannia volt a legnagyobb régi EU-tagállam, amely a 2004-es bővítési hullám után azonnal megnyitotta munkapiacát az akkor uniós taggá vált nyolc kelet-európai ország előtt, lemondva a csatlakozási szerződés által lehetővé tett átmeneti korlátozásokról. A brit kormány annak idején arra számított, hogy évente legfeljebb 5-13 ezer tartós letelepülő érkezik Kelet-Európából. A legutóbbi hivatalos adatok szerint azonban az eddig nyilvántartásba vett munkavállalók száma megközelíti a 600 ezret, de az egyéni vállalkozókkal együtt, akiknek nem kell bejegyeztetniük magukat, és a szintén be nem jegyzett eltartottakat számításba véve a Nagy-Britanniába érkezett kelet-európai EU-polgárok száma nem hivatalos becslések szerint elérheti az egymilliót is.
A BBC tévé a múlt hónap végén sugárzott rejtett kamerával készített riportfilmet a kelet-európai EU-munkavállalók nagy-britanniai hányattatásairól. A film kicsengése az volt, hogy kizsákmányoló emberkereskedelemmé fajult a brit munkapiacra érkező keletiek kiközvetítésének jelentős része, amelyre nem létező állásokért vagy embertelen szálláskörülményekért fejenként több száz fontot kizsaroló szervezők telepedtek rá, adósságcsapdába ejtve az áldozatokat.
London hív. Sokan elhiszik © hvg.hu |
A brit gazdaság azonban egybehangzó elemzések szerint jelentős hasznot húz a kelet-európaiak munkájából. Az egyik legnagyobb londoni gazdaságelemző központ, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) az EU-bővítés gazdasági utóhatásairól nemrégiben közölt elemzésében azt írta: csak a lengyel bevándorlás mindössze két év alatt „Liverpool városáéval egyező pótlólagos vásárlóerővel bővítette” a keresletet a brit gazdaságban, úgy, hogy közben a bérinflációt alacsonyan tartotta.
A legnagyobb brit kiskereskedelmi hálózatok – a Tesco, a Sainsbury's és az Asda – a lengyelek által kedvelt ételek kínálatának jelentős bővítésébe kezdtek, igyekezve megcsapolni azt a 4 milliárd fontra (1500 milliárd forint) becsült elkölthető jövedelemtömeget, amelyet a szerencsésebb sorsú, Nagy-Britanniában munkát találó lengyelek halmoztak fel eddig.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.