2007. május. 13. 15:19 MTI Utolsó frissítés: 2007. május. 13. 13:50 Karrier

Olvadóban a kelet-európai bérelőny

A kelet-európai országokban csökkenőben vannak a bérkülönbségek Ausztriához képest, s a béreket tekintve Kína is kezd felzárkózni Európához, illetve az Egyesült Államokhoz.

Az osztrák Institut für Höhere Studien (IHS) intézet megállapításai szerint "Budapest, Pozsony és Prága az egy főre jutó hazai össztermék tekintetében felzárkózott Bécs mögé, sőt Prága a következő években nagy valószínűséggel le is hagyhatja az osztrák fővárost". Az Eurostat adatai szerint az egy főre jutó GDP Prágában már 2004-ben 90 százaléka volt a bécsiének.
   
Az intézet elemzői úgy vélik, hogy 10-20 éven belül Kínában is elolvadhat e bérelőny. Arra utalnak, hogy miközben Ázsiában évente 7 százalékig terjedő mértékű a reálbér-emelkedés, az Európai Unióban az elmúlt években ez gyakorlatilag nulla volt.
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.