2007. május. 07. 08:47 Utolsó frissítés: 2007. május. 07. 08:49 Gazdaság

Virágzik az eurózóna

Az eurózóna gazdasága szépen növekedett az elmúlt évben. A jó teljesítmény hozamát arra kell felhasználniuk a kormányoknak, hogy a közfinanszírozás erõsítésével és strukturális reformok végrehajtásával felkészüljenek a társadalom elörgedésével kapcsolatos várható nehézségekre - figyelmeztet az Európai Bizottság éves gazdasági jelentése.

Az eurózóna gazdasági növekedése 2006-ban elérte a 2,7 százalékot, ami 2000 óta a legkedvezõbb éves adat. Ugyanekkor 2 millió új munkahely jött létre, s a munkanélküliek aránya 7,5 százalékra csökkent - tizenöt éve volt legutóbb ilyen alacsony.

A Bizottság jelentése szerint e a pozitív eredmények részben a ciklikus növekedésnek köszönhetõek, részben pedig a strukturális reformok hatása érezékelhetõ.

A jelentés arra kéri a 13 euró-országot, hogy használja ki a növekedést, továbbra is csökkentse az államháztartási hiányt, s fogjon hozzá strukturális reformokhoz fõleg a munkaerõ piacán, a nyugdíjbiztosítás körében és az egészségügy területén. - A politika formálói addig üssék a vasat, amíg meleg - mondta Joaquín Almunia gazdasági és pénzügyi biztos.

Európának fõleg arra a helyzetre kell felkészülnie, hogy a lakossága elöregszik. Az elkövetkezõ fél évszázadban két dolgozó felnõttre jut majd egy már nem aktív, idõs ember. A jelenlegi trendek szerint 2031 és 2050 között a gazdasági növekedés mindössze 1 százalékos lesz.

Az adóstruktúrák megváltoztatása, az oktatás és kutatásfejlesztés erõsebb kormányzati finanszírozása segítené a produktivitás és a gazdasági potenciál növelését - állítja a jelentés.

euractiv.hu
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.