2007. március. 29. 14:51 MTI Utolsó frissítés: 2007. március. 29. 14:53 Gazdaság

Bajnai utakat és hidakat ígér a vidéknek

Az Európai Unió pénzügyi alapjaiból 7,8 milliárd eurót fordít 2007-2013. között az Európai Területi Együttműködésre (ETE) - mondta Bajnai Gordon fejlesztéspolitikai kormánybiztos az ETE-programokat előkészítő konferencia szünetében tartott sajtótájékoztatón.

Az Európai Bizottság, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség, az INTERACT osztrák fejlesztési ügynökség közös szervezésében március 29-30. között Budapesten vitatják meg az érintett országokból érkezők az ETE-programmal kapcsolatos elképzeléseket, amelyek 2007-2013. között a határon átnyúló transznacionális, interregionális együttműködés formáját adják.

A sajtótájékoztatón Bajnai Gordon elmondta, hogy a programban Magyarország számára 2007-2013. között mintegy 100 milliárd forint forrás áll majd rendelkezésre kifejezetten a határ menti együttműködésre, amelyet az érintett szomszédos országok hasonló összeggel egészítenek ki. Bajnai Gordon emlékeztetett arra, hogy ezeknek a forrásoknak a felhasználásáról az érintett országok közösen dönthetnek majd.

Magyarország célja, hogy az Európai Területi Együttműködés keretében a határok mentén, a sokszor mesterségesen elválasztott területeken összekötő utak, hidak épüljenek – mondta Bajnai. A kormánybiztos szerint ezzel az elzárt, zsáktelepüléseken élők új lehetőséget kapnak vállalkozások, valamint kulturális, szociális együttműködések beindításához.

A sajtótájékoztatón Michele Pasca-Raymondo, az Európai Bizottság regionális politikáért felelős főigazgatóságának igazgatóhelyettese emlékeztetett arra, hogy az Európai Unió költségvetésében 2007-2013. között mintegy 350 milliárd eurót fordít kohéziós politikára, amelyen belül az Európai Területi Együttműködés elősegítése az egyik fő célkitűzés a konvergencia és a versenyképesség mellett.

Albert Bore, a Régiók Bizottsága területi kohéziós politikáért felelő bizottságának elnöke hangsúlyozta, hogy támogatják a területi együttműködést. Szándékuk szerint összegyűjtik az együttműködés legjobb gyakorlati tapasztalatait, amelyeket a bizottság figyelmébe ajánlanak. Jan Olbrycht, az Európai Parlament regionális fejlesztési bizottságának alelnöke elmondta, hogy bizottságuk stratégiai fontosságúnak tekinti a területi együttműködést.

zöldhasú
Hirdetés