2007. január. 18. 16:50 MTI Utolsó frissítés: 2007. január. 18. 16:49 Gazdaság

A GKM a piacnyitásig tartja fenn az áramár-kedvezményt

A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) csak a villamosenergia-piac teljes megnyitásáig akarja fenntartani a villamosenergia-ipari dolgozók kedvezményét az áram árában, és elfogadhatatlannak tartja azt, hogy ezt a "kiváltságot" a lakossággal fizettetik meg - áll a GKM csütörtöki közleményében. A teljes piacnyitás ezév július elsejével történik meg az Európai Unió előírásainak megfelelően.

A közlemény szerint: "jelenleg évente mintegy 10 milliárd, azaz naponta 26 millió forintjába kerül a nem kivételezett lakossági fogyasztói körbe tartozóknak az alkalmazotti tarifa fenntartása. A kedvezményes áramfogyasztás költségeinek kétharmada a többi — 4 millió főt is jóval meghaladó — fogyasztót sújtja. A lakosságnak az áram kilowattóránként átlagosan 36,85 forintjába kerül. Ezzel szemben a 65 ezer alkalmazottat érintő kedvezményes tarifa a lakossági áramár mindössze egyharmada (13,80 forint/kilowattóra). Az alkalmazotti tarifára jogosultak – amennyiben teljes mértékben igénybe veszik a kedvezményt –, évente mintegy 476 ezer forint adómentes juttatásban részesülhetnek. 2006-os adatok alapján a villamosenergia-termelés és -elosztás ágazatban dolgozók 278 543 forint havi bruttó átlagbére mintegy 70 százalékkal magasabb a nemzetgazdasági átlagnál, ami havi 163.269 forint."

A GKM közleménye felhívja a figyelmet arra a törvényi előírásra is, ami szerint az áram-, a gáz- és egyéb energiaszolgáltatást ellátó szerveknél csak úgy gyakorolható a sztrájk, hogy az a még elégséges szolgáltatás teljesítését ne gátolja.

A villamosenergia ágazat szakszervezeteinek sztrájkbizottsága szerdán döntött figyelmeztető sztrájk összehívásáról az iparág dolgozóinak és nyugdíjasainak járó villamosenergiaár kedvezmény fenntartásáért.

A kétórás figyelmeztető sztrájk február 6-án műszakkezdetkor kezdődik. Ezt követően a február 8-ra és 12-re nyolcórás általános sztrájkot hirdettek meg, ha addig nem sikerül megegyezni a kormányzat képviselőivel a kedvezmény fenntartásáról.

Gál Rezső, a Villamosenergia-ipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének elnöke, a sztrájkbizottság szóvivője korábban az MTI-nek azt mondta: a 100 éve fennálló alkalmazotti tarifa mintegy 20 ezer aktív dolgozót és további mintegy 45 ezer nyugdíjast érint. Hozzátette: a lakosság által fizetett kilowattóránként 32 forint villamosenergia-árban mindössze 30 fillért jelent az alkalmazotti kedvezmény költsége, ugyanakkor 13 forintot tesz ki az áfa, a társasági adó, az osztalékadó és a járulékadó, amit a költségvetésbe fizetnek be a villamosenergia-ipari társaságok. Az alkalmazotti kedvezmény éves szinten ugyan 150 ezer forint többletjövedelmet jelent, de az aktív dolgozóknál ez már beépült a bérbe - magyarázta Gál Rezső.

A sztrájkot a Villamosenergia-ipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének, a Bánya- és Energiaipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének, valamint a Liga Villamos- és Hőenergia-ipari Szövetségének közös sztrájkbizottsága hirdette meg.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.