A világtörténet legnagyobb részvénykibocsátása
Tőzsdei forgalmuk megkezdése után 18 százalékkal drágultak pénteken Hongkongban a legnagyobb kínai bank, a Kínai Ipari és Kereskedelmi Bank (ICBC) részvényei.
A bank részvényeiből 21,9 milliárd dollárért adtak el, ez a tőke 15 százalékának felel meg. Ez a világtörténet legnagyobb elsődleges részvénykibocsátása, második helyre utasítva a japán NTT Docomo távközlési vállalat 1998-as kibocsátását, amely 18,4 milliárd dollárt hozott.
A kiadás abban is első, hogy egyszerre vezették be a hongkongi és a sanghaji értéktőzsdére, 3,07 hongkongi dolláros kiadási áron. Indulás után nem sokkal már 3,60 hongkongi dollárt ért a részvény. Az úgynevezett hazai bejegyzésű részvényei 10,2 százalékkal 3,44 jüanra drágultak a 3,12 jüanos kiadási árról Sanghajban.
A kiadott részvények háromnegyedét hongkongi és nemzetközi befektetőknek adták el, a többit Kínában értékesítették az elsődleges forgalomban.
A pénteki tőzsdei érték - összesen 146,6 milliárd dollár - alapján az ICBC a világon a tőkeértékre ötödik pénzintézet, az amerikai Citigroup (251,5 milliárd dollár), a Bank of America (244,4 milliárd dollár), a brit-hongkongi HSBC (218,2 milliárd dollár), az amerikai JP Morgan Chase (164,5 milliárd dollár) mögött, megelőzve a japán Mitsubishi UFJ-t, a svájci UBS-t, az amerikai Wells Fargót, a brit Royal Bank of Scotlandot és a Bank of Chinát.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.