2006. október. 27. 12:27 MTI Utolsó frissítés: 2006. október. 27. 12:26 Gazdaság

A biotechnológia 10 éven belül vezető iparág lehet

A tíz újonnan csatlakozott uniós ország közül Magyarországon fejlődik a legdinamikusabban a biotechnológiai iparág, ami tíz éven belül a világ vezető szektora lehet - mondta Duda Ernő, a Magyar Biotechnológiai Szövetség elnöke.

Magyarországon az iparág fejlődésének legnagyobb gátja a kockázati tőkebefektetők hiánya – mondta Duda Ernő, a Magyar Biotechnológiai Szövetség (MBSZ) elnöke.

Az ITDH Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Kht. az MBSZ-szel együtt konferenciát szervezett, hogy a magyar biotechnológiai cégek számára bemutatkozási lehetőséget biztosítson európai és amerikai kockázati tőkebefektetők előtt. A konferencián mintegy 10 magyar cég és több mint 20 befektető vett részt.

Magyarország lemaradása a biotechnológiai iparág területén elsősorban a gyógyszeriparnak köszönhetően jelentősen csökkent, az ország elemi érdeke jelenleg a célzott kockázati tőkealap létrehozása – mondta Duda Ernő. A közel 100 millió eurós alappal 2010-re Magyarország a tíz új uniós ország között vezető lehet e területen - vélekedett az elnök, hozzátéve, hogy az iparág a befektetők számára nagyon kockázatos, de óriási hozammal kecsegtet.

A magyar biotechnológiai piac értékét megbecsülni rendkívül nehéz, mert a cégeknek jóformán kizárólag szellemi tőkéjük van, amit a kockázati befektetők válthatnak pénzre - magyarázta Duda Ernő. Az iparágban tevékenykedő mintegy 50 cég közül akár egy tucat is érhet több tízmillió eurót, az iparágnak mintegy 50-100 millió euróra lenne szüksége – tette hozzá.

Magyarország befektetők számára vonzó adottságai között a munkaerő termelékenységét említette. Ismertetése szerint a magyar kutatók kiemelkedő képzettségük mellett az amerikai bérek töredékéért dolgoznak. Szintén előny, hogy megfelelő a szellemi tulajdonjog védelme, amit a munkaerő terén versenyt jelentő Indiáról és Kínáról nem lehet elmondani.

A legnagyobb hátrányt ugyanakkor a biotechnológiai infrastruktúra, azaz a bérelhető laborok hiánya jelenti a Magyarországra igyekvő külföldi cégek számára.

Björn Ehring, a PCA pénzügyi tanácsadó cég ügyvezetője az iparág sajátosságának nevezte, hogy egészen kis cégek versenyeznek globális szinten. A kutatás azonban olyan magas szintű, hogy a befektetőknek nehéz eldönteni, hogy érdemes-e beszállni - vélekedett. Spányik Péter, az ITDH üzletfejlesztési igazgatója elmondta, hogy a biotechnológiai cégek külföldi piacra jutását szektorprogrammal segíti a társaság. A vállalkozók igényei alapján készült program 2007-es folytatására is megszülettek már az ötletek - tette hozzá.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.