2006. október. 20. 14:32 MTI Utolsó frissítés: 2006. október. 20. 14:36 Gazdaság

Az IEA bírálja az OPEC döntését, amely a legrosszabbkor jött

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) rosszul időzített döntésnek minősítette a Kőolajexportáló Országoknak a kitermelt nyersolaj mennyiségének visszafogásáról hozott döntését. Az IEA vezetője szerint az északi féltekén közeledik a téli csúcsfogyasztási szezon, az OPEC döntése tehát a kínálat szűkösségének kockázatával jár.

Claude Mandil, az IEA végrehajtó igazgatója szerint az OPEC „a legrosszabbkor csökkenti a termelést.” A szervezet több mint két év óta első ízben elrendelt termeléskorlátozó döntése értelmében a kitermelt nyersolaj mennyiségét napi 1,2 millió hordóval mérsékli november 1-jétől. Mandil szerint az OPEC ezzel a döntésével jelezni kívánta, hogy az árakat a mostani – Mandil szerint még mindig magas – szinten akarja tartani. „Aggodalomra ad okot, hogy az OPEC nem akarja, hogy az árak a hordónkénti 60 dollár alá süllyedjenek. Az árak ezen a szinten álltak egy évvel ezelőtt is, amikor az OPEC miniszterei túlságosan magasnak ítélték meg azokat. Mindez aláhúzza az energiaellátás változatosabbá tételének és az energiafogyasztás hatékonysága javításának szükségességét” – közölte.

Pénteken kora délután a novemberi szállítású WTI nyersolaj ára 33 centtel 58,83 dollárra emelkedett hordónként az előző napi 85 centes drágulás után. A Brent londoni jegyzése (decemberi szállításra) 29 centtel 61,16 dollárra drágult.

Egyes elemzők szerint az OPEC jelenlegi napi 29,5 millió hordós termelésének visszafogása csak korlátozott hatást gyakorol a globális energiaellátásra. A fejlett ipari országok (OECD) nyersolajtartalékai az elmúlt öt év legmagasabb szintjén állnak, tehát, ha az OPEC három hónapig kisebb mennyiséget hoz a felszínre, annak nem lesz komoly hatása – vélekedik a Mitsui árupiaci szakértője.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.