Közel 6 százalékos a 12 havi fogyasztói áremelkedés
A fogyasztói árak szeptemberben 2,5 százalékkal nőttek augusztushoz képest, és 5,9 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán.
Gázláng. Többért ég © sxc.hu |
Az év első kilenc hónapjában 3,1 százalékkal emelkedtek az árak. A fogyasztói árak augusztusban stagnáltak júliushoz képest, és 3,5 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet. Tavaly szeptemberben a havi infláció 0,2 százalék, a 12 havi index 3,7 százalék volt.
A KSH közlése szerint az áfa 15 százalékos kulcsának 20 százalékra történő emelése, illetve a jövedéki adó mértékének változtatása az átlagos árszínvonalat 1,5 százalékkal növelte az idén szeptemberben.
Egy hónap alatt az élelmiszerek árai 3,2 százalékkal nőttek. Emelkedett 10,8 százalékkal a sertéshús, 10 százalékkal a sertészsiradék, 7,3 százalékkal a tej, 6,8 százalékkal a liszt, 6,4 százalékkal a baromfihús, 6,2 százalékkal a cukor, 5,9 százalékkal a munkahelyi étkezés és 5,8 százalékkal a kenyér ára. Az idényáras élelmiszerek körében 9,4 százalékos árcsökkenés következett be, így e nélkül számítva az élelmiszerek árai az előző hónaphoz képest 4,8 százalékkal drágultak.
A legnagyobb mértékben, 16,2 százalékkal a háztartási energia árai nőttek, ezen belül a vezetékes gázért 28,9, az elektromos energiáért 15,1 százalékkal kellett többet fizetni. A szezonváltás miatt a ruházkodási cikkek árai az átlagosnál nagyobb mértékben, 2,8 százalékkal emelkedtek.
A tartós fogyasztási cikkek 0,3 százalékkal, a szeszes italok, dohányáruk 1,7 százalékkal drágultak. A szolgáltatások áremelkedése átlag alatti, 0,9 százalék volt, ezen belül az üdülésekért átlagosan 13,2 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, míg a távolsági utazás 6,7 százalékkal, az oktatási szolgáltatás pedig 6 százalékkal drágult.
A KSH közlése szerint az egyéb cikkek körében árcsökkenés következett be, meghatározóan a járműüzemanyag-árak 5,5 százalékos csökkenése miatt, míg a virág, dísznövény 11, a tankönyv 3,7 százalékkal drágult augusztushoz viszonyítva.
Tavaly szeptemberhez képest az élelmiszerek árai az átlagosnál nagyobb mértékben, 11,6 százalékkal emelkedtek. Ezen belül jelentős szóródás figyelhető meg: az idényáras élelmiszerek 28,2, a sertéshús 25,9, a cukor 24,9, a tojás 15, a péksütemények 14,1, a tej 13,3, a kenyér 13 százalékkal drágult.
A háztartási energia átlagot meghaladó, 16,6 százalékos áremelkedésén belül a vezetékes gáz ára 29,7, a palackos gázé 19,8 százalékkal nőtt.
A szeszes italok, dohányáruk ára 5,6 százalékkal drágult, a szolgáltatások árai az átlagosnál kisebb mértékben, 5 százalékkal drágultak. Ez utóbbin belül a távolsági utazás 12,9, a helyi tömegközlekedés 10,1, a szemétszállítás 9,3, a csatornadíj 7,7 százalékkal drágult. A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 3,1 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, mint 2005 szeptemberében.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.