Költségvetési kockázatokra figyelmeztet az ÁSZ
A központi költségvetés kiadási és bevételi oldalán mindazok a kockázatok megmutatkoztak az idei év első öt hónapjában, amelyeket az Állami Számvevőszék már korábban jelzett - mondta Kovács Árpád, a szervezet elnöke hétfőn.
Kovács Árpád - aki előzőleg ellátogatott a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) parlamenti frakciójának hétfői ülésére - azt mondta: az első öt hónap adatai azt mutatják, hogy mind a bevételi, mind a kiadási oldalon vannak kockázatos tételek, és ezek nem a várt módon teljesülnek. A kiadási oldalon ilyen jelentős kockázat a gyógyszerkassza - tette hozzá.
Mint Kovács Árpád mondta, ismeretei szerint az év első felében nem valósultak meg azok az adóbevétel-növekedések, amelyek "a nagyobb adózási szándékkal pótolták volna az adócsökkentéseket".
A számvevőszéki elnök szerint az igazi kockázatot Magyarország számára nem az jelenti, hogy éppen mennyi a költségvetési hiány, nem a megszorítások mikéntje, nem az euró bevezetésének időpontja, hanem az, hogy "képesek legyünk a jövőben egy átgondoltabb, szervezettebb (...) állami vezetésnek a kialakítására, és képesek leszünk-e arra, hogy ezt a modern közigazgatási elképzelést (...) hatékonyan bevezessük."
Úgy vélte, a megszorító csomag adóbevételi része 180-200 milliárdos nagyságrendben "pozíciójavító lehet akkor, ha (...) változatlan adózási morált feltételezünk". Hozzátette: ez a tétel jelentős a költségvetés stabilizálása szempontjából.
Arra a kérdésre, mit szól ahhoz, hogy a köztársasági elnök aláírta a pénzügyi tárgyú törvénycsomagot, Kovács Árpád elmondta: "az ÁSZ az adóvételek bevételi oldalának a teljesíthetőségét a 2006. évi költségvetésben kifogásolta, közepes kockázatúnak minősítette".
A frakcióülésen néhány konkrét vizsgálat is szóba került - mondta Kovács Árpád. Ezek között volt az Adó- és Pénzügyi Ellenőrző Hivatal (APEH) vizsgálata, ahol a létszám felemelése, a korábbi elbocsátások jelentettek problémát. Elhangzott: két éve 1200 főt küldtek el az Apeh-től spórolás címén, idén pedig felvesznek várhatóan 500 főt.
Latorcai János, a KDNP frakcióvezető-helyettese közölte: tárgyalást kezdeményeznek a többi frakcióval azzal kapcsolatban, hogy pillanatnyilag nincs az ÁSZ-nak a költségvetés tervezésekor "megállítói jogosítványa", ami pedig fontos lenne. "Célszerű lenne ezen a téren változtatni" - fogalmazott a KDNP politikusa. Hozzátette, hogy most gyakorlatilag pótköltségvetést nyújtott be a kormány, amihez illett volna az ÁSZ véleményét kikérni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.