Számvevőszék: szegény gazdag önkormányzatok
Az ÁSZ benyújtotta az Országgyűlésnek tavalyi zárszámadását, amiben az önkormányzatok működésére is kitér - mondta Kovács Árpád, a szervezet elnöke a Magyar Rádióban.
Az önkormányzatok számvavőszéki ellenőrzésének kiválasztásáról az ÁSZ elnöke hangsúlyozta, hogy nem lehet mind a 3200 önkormányzatot alaposan átvizsgálni, de ezek közül amúgy is csak 300 folytat intenzív gazdálkodást, közülük választottak ki idén például 17-et.
Kovács Árpád szerint az önkormányzatoknál egyszerre van jelen a szegénység és a pazarlás. A helyhatóságok egy része nagyon kis szolidaritást mutat a környezetük iránt. Példaként említette azokat a településeket, amelyekre a környező helységekről járók járnak dolgozni, az iparűzési adón keresztül is gazdagítva őket, mégsem segítik a szomszádjaikat, amelyek aztán így hátrányos helyzetűekké válnák, és állami segítségre szorulnak.
A visszaélések mértékéről szólva Kovács a hanyag és hűtlen kezelést valamint a szabályok megsértését hozta fel, de kiemelte hogy az ÁSZ-nak nem feladata a rosszakarás eldöntése, ezek az ügyek átkerülnek az ügyészségre, a rendőrségre, és járják a maguk útját. Idén öt esetben tettek büntetőfeljelentést.
A számvevőszék elnöke nehezményzte a kőbányai önkormányzat hozzáállását a vizsgálathoz, amely nem fogadta el az vizsgálati jelentésüket. Kovács utalt rá, hogy a polgármester - Andó Sándor, aki egyben az MSZP országgyűlési képviselője - még mint az önkormányzat egykori vezetőjét is felelősség terheli a milliárdos vagyonvesztésért.
A számvevőszék nem talált jelentős hibákat a főváros és Debrecen önkormányzati gazdálkodásában.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.