Tetőtéri kínálat: a simától a penthouse-ig
Tetőtérben lakni tulajdonképpen életformának is felfogható: vannak olyan vevők, akik csak és kizárólag ilyen típusú lakásban tudják elképzelni egész életüket, mások viszont kerülik. Körülnéztünk Budapesten, hol, mennyiért, és milyen tetőtérbe költözhetünk.
Tetőtérben lakni mindenképpen különlegességnek számít – ugyanakkor korábban messze nem volt ekkora keletje ennek a fajta lakástípusnak. Évekkel ezelőtt inkább csak szükségmegoldásként, vagy tárolóként használták a társasházak tetőtéri területeit. Az elmúlt években azonban divatba jött ez a megoldás: a sima tetőtéri lakástól a kétszintes, óriási teraszos penthouse ingatlanokig számtalan lehetőség van ebben a kategóriában, kinek-kinek pénztárcája szerint. A Duna House legfrissebb elemzése azt vizsgálta, hol, mennyiért, milyen tetőtérbe költözhetünk Budapesten.
Tetőtéri megoldások - sajátos alapterület. |
Pesti oldal, jó ajánlatok
Sok jó ember kis helyen is elfér – lehetne a mottója annak a lakásnak, amely kétségkívül Budapest egyik legolcsóbb lakóingatlana: a XIII. kerületben elhelyezkedő tetőtéri, 3,2 millió forintért kínált lakás mindössze 7 (hét!) négyzetméteres. Ez természetesen szinte kuriózumnak számít, a használt tetőtéri lakások árai 11-12 millió forinttól kezdődnek, és akár a 160 millió forintot is meghaladhatják.
A XIV. kerület egyik kedvelt új építésű beruházásában 38 négyzetméteres tetőtéri lakásokat kínálnak, 12,5 millió forint környékén – ez 328 ezer forintos négyzetméterárat jelent – ugyanitt egy 57 négyzetméteres ingatlant 17,8 millió forintért, 66 négyzetméterest 19,5 millióért árul a beruházó. Maradva a külsőbb kerületekben, érdemes egy pillantást vetni néhány használt tetőtéri lakás árára is: a Pesti úton egy panelház beépített tetőterében egy 68 négyzetméteres ingatlant 13 millió forintért kínálnak, míg Újpest kertvárosi részén egy pontosan ekkora, de belső kétszintes, újépítésű ingatlanért 18,1 millió forintot kell kifizetni – a négyzetméterár ebben az esetben 266 ezer forint. A IX. és X. kerületekben is van néhány ilyen típusú használt lakás 18-19 millió forintért, 60-70 négyzetméteresek, négyzetmétáráruk 270-300 ezer forint között alakul.
A pesti oldalon VI-VII. kerületben mérsékeltebb árakkal találkozhat a vásárló – a jellemző lakásár 30 millió forintról indul, azonban például a Szív utcában egy 40 négyzetméteres hangulatos kis lakásért még 14 millió forintot sem kell fizetni – a VII. kerületben pedig számos lakás közül válogathatunk 20-25 millió forint környékén. Továbbhaladva a a VIII-IX. kerületben újabb kedvező ajánlatokra bukkanhatunk: a Leonardo Da Vinci utcában 9,6 millió forintért 32 négyzetméteres, kellemes lakást lehet vásárolni, míg a Vígszinház utcában a XIII. kerületben egy 43 négyzetméteres lakás 17,4 millióért várja új lakóját.
A kínálat nagyobb része azonban inkább a 20 millió forintnál drágább árkategóriában található, Budán ennél olcsóbban nemigen vehetünk klasszikus tetőtéri lakást – bár kis szerencsével 17 millió forintért akár egy 80 négyzetmétereshez is hozzájuthatunk Bel-Óbudán, de ez tényleg ritkaság. A bűvös 20 millió fölött azonban már Budán is meglehetősen szép helyre költözhetünk: rövid sétára a Római-parttól a III. kerületben egy 55 négyzetméteres, szép parkkal övezett házban található tetőtéri lakás ára 20,9 millió forint – ez 380 ezer forintos négyzetméterárat jelent. Szintén a III. kerületben, egy sokat hirdetett lakóparkban 66 négyzetméteres tetőtéri lakást 24 millió forintért kínálnak másodkézből. Valamivel kevesebbért, 22 millió forintért árusítanak a XVIII. kerület egyik új lakóparkjában egy 75 négyzetméteres lakást – a négyzetméterár itt mindössze 293 ezer forint. Ebben a kerületben több beruházás közül is választhat a tetőtéri lakást kereső vevő – az árak 32 milló forintig növekednek, ezért azonban már 122 négyzetméterbe költözhetünk be.
A Várban és a Duna mellett
Ha ragaszkodunk a budai oldalhoz, 30 millió felett már Bel-Budán is körül lehet nézni: a nem éppen alacsony árairól ismert I. kerületben 81 négyzetméteres, Vároldalban elhelyezkedő lakásért 32 millió forintot kérnek - közel 400 ezer forintos négyzetméterár -, a leendő lakó ennyiért már kilát a Parlamentre és a Halászbástyára. A kerületben több, hasonló adottságú lakást is lehet találni, némelyikből egészen lélegzetelállító panoráma nyílik – de akár 45-50 millió forintot is fizetnünk kell érte. A Vár közvetlen közelében, a Lovas úton kínált 81 négyzetméteres, a budai hegyekre panorámás tetőtéri lakást kínálnak, amelyért 37 millió forintot kérnek.
Ha visszatérünk a III. kerületbe, a Dunához közel, a Platánliget lakóparkban 36-60 millió forint között kínálnak tetőtéri lakásokat – a négyzetméterárak 340-390 ezer forint között mozognak – a beruházó tájékoztatása szerint ennek ellenére meglehetősen jól fogynak ezek az ingatlanok is, főleg a jobbmódú üzletemberek vásárolják őket.
Nem tartoznak a kifejezetten olcsó kategóriába a Belvárosban kialakított tetőtéri lakások sem: az V. kerületben 100-150 négyzetméter alapterületű duplex lakásokért 50-75 millió forint közötti összeget kérnek eladóik, a Petőfi Sándor utcában egy 220 négyzetméteres, igényesen kialakított lakásért pedig nem kevesebb, mint 110 millió forintot kell fizetni.
A mai fővárosi ingatlanpiacon szinte természetes, hogy tetőtéri lakást ennél jóval drágábban is találunk: a XI. kerületben a Madárhegyen 66 millióért 240 négyzetmétert kínálnak, míg a XII. kerületi Virányos úton 200 négyzetméteres penthouse lakást 94 millió forintért kaphat meg leendő tulajdonosa – mindkét helyszínen szinte lélegzetelállító panorámában lesz részünk. Végezetül igazi unikumként ajánljuk a Várban található, belső kétszintes, 250 négyzetméteres, minden igényt kielégítő tetőtéri lakást: 165 millió forintért – a négyzetmétár vetekszik a Rózsadombon található luxus családi házakéval: egyetlen négyzetméterért 660 ezer forintot kell fizetni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.