Bokros: figyelemre méltó a "Gyurcsány-csomag"
Bokros Lajos figyelemre méltó kísérletnek tartja Magyarország pénzügyi és gazdasági helyzetének stabilizálására irányuló megszorító intézkedéseket, de a volt pénzügyminiszter nagyobb hangsúlyt fektetne a kiadások csökkentésére a kormány által beharangozott programban.
Bokros Lajos a Közép-európai Egyetem (CEU)tanára az észak-bácskai Kishegyesen zajló V. Vajdasági Szabadegyetemen pénteken tartott előadásában hangsúlyozta, hogy a magyar kormány által bejelentett intézkedések mértékükben elég jelentősek. Amennyiben az intézkedések nagy részét elfogadja a parlament, akkor az államháztartási hiány az idén nem lesz kétszámjegyű, a prognosztizált 10,5 helyett 8 százalék körüli lesz, de még mindig nagyobb a tervezett 6,1 százaléknál.
A volt pénzügyminiszter rámutatott arra, hogy nem lehet tudni, mit tartogat még a kormány "tarsolyában". Megjegyezte: nem igazán felel meg az ízlésének az, hogy a kormány "darabokban" mondja meg, mit fog tenni. Szerinte tisztességesebb lenne megmondani azt, hogy "igenis fog fájni, és azt is, hogy ezt mit jelent konkrétan".
Bokros szerint arról érdemes beszélni, hogy amennyiben a bejelentett intézkedések mértékükben elegendőek, akkor szerkezetükben is megfelelőek-e. Egyetért azokkal az elemzőkkel, akik szerint jobb lett volna többet "vágni" a kiadási oldalon. Rámutatott arra, hogy a magyar költségvetés "mérete" így is nagyon nagy, ami ugyancsak növekedést gátló tényezőként lép fel.
Bokros megjegyezte: nem biztos, hogy szerencsés növelni olyan költségvetést, amely a nemzeti jövedelem felét újra elosztja. "A tankönyvek szerint is ennek recessziós és inflációs hatása van" - hangoztatta a CEU tanára. Rámutatott arra, hogy az "egyszeri" inflációs hatás elkerülhetetlen, ezért vele nem érdemes foglalkozni. A recessziós hatás azonban már problémák vet fel, mert alacsony lesz a gazdasági növekedés, amely már így is a legalacsonyabb az Európai Unióhoz két évvel ezelőtt csatlakozott nyolc volt kommunista tömbbeli ország között.
A volt pénzügyminiszter közölte a távirati irodával, hogy "politikai értelemben támogatja, de közgazdasági értelemben nem azonosul" a kormány intézkedéseivel. Kifogásolta, hogy a bejelentett csomagban csak egy érdemi kiadáscsökkentés van: a gáz fogyasztói ártámogatásának megszűntetése. Úgy fogalmazott, hogy "ez se semmi, de kevés"
Bokros Lajos előadásában rámutatott arra: a magyar kormány úgy döntött, hogy a társadalmi béke megtartása fontosabb érték, mint a gazdasági növekedés. Mint fogalmazott: összpolitikai célok egymás rovására történő érvényesítéséről van szó. Magyarországon szerinte nem sikerült megtalálni az ellensúlyát és a biztosítékát a hallatlanul felelőtlen, folyamatosan túlköltekező és ígérgető "politikai cukorkaosztogatás kultúrájának", amely mélyen gyökeret vert a politikai osztályban, pártállásra való tekintet nélkül.
"Ilyen szempontból rendkívül alacsonynak tekintem a politikai osztály közgazdasági kultúrájának színvonalát. Ez valószínűleg csak akkor fog megfordulni, hogy a társadalom kellően megtanulja: az ígérgetéseknek mindig megvan a böjtje" - mondta Bokros. A volt pénzügyminiszter az MTI-nek nyilatkozva rámutatott arra, hogy a magyar gazdaságnak vannak rendkívül erős és rendkívül gyenge elemei. Az előbbiek között említette a rendkívül hatékony, a világgazdaságba ezer szállal beágyazódott vállalati szektort, azon belül is az exportszektort. Az állami szféra teljesítménye azonban nemcsak rossz, hanem egyre rosszabb, a hihetetlen államháztartási deficitben éppen ez, illetve a politikai osztály felelőtlensége fejeződik ki, és nem az egész gazdaság hatékonytalansága.
"Ebből nem lesz válság, nem lesz csőd, csak nem lesz növekedést, amelyet joggal elvár a magyar társadalom" - mondta Bokros. A volt pénzügyminiszter türelemre intett, szerinte ki kell várni legalább az év végét, mert már a 2007-es költségvetésnek tükröződnie kell a kormány által bejelentett intézkedéseknek. "Ha nem tükröződnek, akkor karácsonykor elmondhatjuk, hogy nem sikerült" - szögezte le a volt pénzügyminiszter.
Kérdésre válaszolva a volt pénzügyminiszter azt mondta: nem zárja ki, hogy ismét kormányzati szerepet vállal Magyarországon, de - tette hozzá - csak abban az esetben tenné ezt, ha olyan program megvalósításához kellene a nevét adnia, amelynek sikerét száz százalékig garantálni tudja.A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.