2006. június. 23. 09:13 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. június. 23. 10:24 Gazdaság

Hogyan kell nyaralót venni a Balatonon?

A hatalmas kínálat és a zuhanó árak miatt sokan fontolgatják mostanában balatoni nyaraló megvásárlását. Mivel legkomolyabb állóvizünk mentén pihenni szeretnének az új tulajdonosok, a vásárlás előtt érdemes néhány szempontot figyelembe venni, nehogy a tóparti nyarak álma családi és anyagi rémálommá váljék.

Vízparton drágább
© Dripnet
1. Divatos helyen nyári vétel
Sokan tanácsolják, hogy nyaralót télen vagy kora tavasszal kell venni. Ennek oka, hogy a piac még pang, kevés a vevő, ezért az eladók hajlandók nagyobb árengedményre, hogy még a szezon előtt megszabadulhassanak az üdülőtől.

Amíg ez általánosságban megfogadásra érdemes tanács, a Balaton számos települése, tóparti része esetén nem működik. Gondoljunk például Siófok belvárosa és a strand közötti szakaszra: amíg télen és március-áprilisban az igazi csöndes, pihenős életérzés kerítheti hatalmába az érdeklődőt, éppen a nyári hónapokban igazi nagyvárosi buliközponttá válik a terület. Éttermek, diszkók, mélynyomóval felszerelt kupék, utcai árusok zsibongása teszik nyüzsgővé, ám nyugodt pihenésre teljesen alkalmatlanná a területet. Ezért ha nem valamelyik eldugott Balaton-melléki faluban, vagy tókörnyéki város külső részén nézünk üdülőt, inkább válasszuk a nyarat, amikor valós képet kaphatunk a szünidei zajszintről.

2. Mekkora épület húzható fel?
Ha nyaralót akarunk építeni, és üres telket vásárolunk a déli vagy északi parton, a fekvésen és tájoláson kívül a legfontosabb kérdés a beépíthetőség. Amint azt korábbi cikkünkben is írtunk, az üres területek beépítési lehetőségét a hatályos építési övezeti besorolás, az ezt meghatározó helyi területrendezési terv, valamint az utóbbit közzé tevő helyi önkormányzati rendelet tartalmazza. Építési övezetben például legalább 10 százalékos a beépíthetőség aránya, lakóház céljára azonban többnyire 30 százalékot határoznak meg (nagyvárosokban ez az érték lehet akár 50-80 százalék is), míg nyaralókra, üdülőépületekre általában 10-15 százalékos az engedély.

Még az adásvételi ügylet megkötése előtt be kell szerezni a település önkormányzatától a rendezési tervet. Így nem fordulhat elő, hogy az építési engedélyek beszerzésekor derül ki: a megvett házhelyre a megálmodott családi háznál jóval kisebb épület húzható fel, és azt nem lakóingatlanként, hanem üdülőként jegyzi be a földhivatal.

3. Vásároljunk külfölditől!
Amíg az elmúlt évtizedben rengeteg külföldi vásárolt ingatlant a Balaton körül, mostanában mind többen igyekeznek megszabadulni a házaktól, présházaktól, nyaralóktól. Nagyon jó hír ez a vásárlóknak, több okból.

Egyrészt azért, mert a nyugati országokból érkezett eladók igen racionálisak, és hallgatnak az ingatlan-közvetítők javaslataira. Nem jellemző rájuk az, ami sok honi tulajdonosra: a régi reflexek nem élnek a külföldiekben, és nem árazzák felül az ingatlanokat automatikusan 20-30 százalékkal. Piaci árat kérnek, mivel a megbízott iroda ezt ajánlja nekik. Ráadásul racionálisan alkusznak, tudják, hogy ha tényleg el akarják adni az épületet és/vagy telket, akkor nem lehet elküldeni sorra a vevőket. Persze irreálisan alacsony árba nem mennek bele.

Sok magyar tulajdonossal ellentétben a külföldiek kivétel nélkül rendben tartják/tartották a kertet, az ingatlan környezetét, úgyhogy az ő esetükben nincsenek meglepetések a vevő számára beköltözés után.

Aki nyaralót vesz a magyar tenger partján, számoljon azzal, hogy az adásvételen és a rezsin kívül még számos azonnali, valamint folyamatos költséget kell fizetnie. Amint az adásvételi szerződést aláírták, az új tulajdonos máris szembesül azzal, hogy a lakás megszerzésénél jóval nagyobb illetéket szabnak ki rá. Üdülő esetén a fizetendő illeték a forgalmi érték 10 százaléka, tehát egy 10 milliós nyaralót nyugodtan lehet 11 milliósnak számítani.
Az önkormányzatok többsége saját rendeletben építményadó címén az üdülőkre is adót vet ki, amelyet a használatbavételi engedély kiadását követő év első napjától a tulajdonosnak önbevallás alapján kell kifizetnie. Alapja a „lakás, vagy nem lakás céljára szolgáló épület” helyiségeinek négyzetméterben számított hasznos alapterülete. Mértéke a Balaton északi partján átlagosan 500 forint/négyzetméter.

Bár a Balatonon folyamatosan csökkennek az árak, vannak különösen alacsony árú ajánlatok. Ilyenkor érdemes alaposan körülnézni, és felmérni az értékcsökkentő tényezőket, hátha találunk közöttük olyat, amely zavaró, és elállunk miatta a vételtől.

Pluszkiadások és olcsóság (Oldaltörés)

Érdemes felmérni a ház környezetét is
© Dripnet
4. Mitől olcsó egy nyaraló?

5. Pluszkiadások sora
Az ingatlan értékét csökkentheti például a vasút közelsége, az alapellátás hiányossága, vagy a település központjától való nagy távolság, amint azt korábbi cikkünben is írtuk. Fontos hogy családi lakóházról vagy hétvégi házról, üdülőről van e szó, és számít a közművek közelsége is.

Egy vízparti telek értékét a szokásos tényezők mellett leginkább a nádas, a talajvíz, a talajösszetétel, és a domborzati viszony határozhatja meg: Lényegesen többe kerül az építkezés a vízparton, mint néhány utcával beljebb. Ilyen esetben talajmechanikai vizsgálat feltétlenül indokolt a megfelelő alap és lábazat kialakításának érdekében, valamint fontos az épület szigetelésének minősége is. Nem elhanyagolható tényező a víz felhajtó ereje sem.

Igen olcsó mostanság a hetvenes években épített, 30-40 lakásos, 26-30 négyzetméter közötti vízparti üdülő: ezeknek alapvetően ismert gyenge minőségükön kívül nincsen más oka az olcsóságra, mint az új lakóparkokkal bővült kínálat.

Tartalmi partnerünk a Bookmark Media ingatlanpiaci hírügynökség

zöldhasú
Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.