2006. május. 29. 11:35 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. május. 29. 11:33 Gazdaság

Befektetési tanácsok (június elejére)

A fejlődő piacokat különösen érzékenyen érintő korrekciós folyamat lezárulni látszik, mivel a hirtelen nagy mértékű árfolyam-esések olyan árszinteket indukáltak a piacokon, ahol már ismét érdemes lehet befektetni. Aki eddig tartotta részvényeit, most már ne adja el.

A kezdeti megingás után a forint erősödik (a 260-as EUR/HUF szinttel küzd), a BÉT-en a határidős nyitott kötésállomány növekszik, a heti állampapír aukción soha nem látott érdeklődést láthattunk, a hozamszintek pedig az egy héttel korábbiaknál – bár csak kis mértékben -, de lejjebb kerültek. A pánik nem volt jelentős, veszteséget voltak kénytelenek elkönyvelni azok, akik nem szálltak ki időben. Fontos megjegyezni, aki eddig tartotta részvényeit, most már ne adja el, mivel most megvan az esély – kisebb-nagyobb kilengések mellett – egy lassabb, de tartós emelkedésre.

A folyamatokat az Új-Zélandi események, török nyugdíjrendszer vitatott kérdései és az ezek által előállt politikai bizonytalanság váltotta ki, amikor az Egyesült Államokban nőtt az esélye a további kamatemelésnek. Közben az amerikai makroadatok szerint az új munkanélküliek száma a vártnál magasabb lett, miközben a GDP növekedési üteme a vártnál kisebb. A feltörekvő piacokon közben olyan árak alakultak ki, amelyek ismét csábítóak, de azt sem szabad elfelejteni, hogy a nyersanyag és energiahordozók árai is emelkedni kezdtek ismét.

Devizapiac. A nemzetközi kereskedési adatok szerint a dollár erősödése átmenetinek bizonyult, mivel kiderült, a dollár alapon befektetők olyan mennyiségű tőkét képesek belepumpálni a piacokba, hogy az még az Egyesült Államokban is hirtelen és komoly mértékű változást képes előidézni. A gyengülés kiváltó okai közt említhető ugyanis a dollárkötvények magas hozama is. Ez egy-két héttel ezelőtt elérte (a 10 éves futamidőt tekintve) az 5,2 százalékot, majd három kereskedési nap alatt 5 százalék alá süllyedt. Ennek hatására – a fejlődő piaci korrekcióval együtt – megállt a dollár erősödése és ismét előtérbe kerülhetnek az eddig jól teljesítő piacok.




Az 1,27-1,30-as szintek közé beálló EUR/USD kedvez a piacoknak, mivel jól látható, hogy a dollár csak átmenetileg képes erősödni az euróhoz mérten, ami szintén az Egyesült Államok irányába forduló befektetések ellen hat. Ugyanakkor jelentősen árnyalja a képet, hogy az „olcsó pénz”, azaz az alacsony kamatok időszaka lezárulni látszik, így a „carry trade” is csökkenthet a jövőben, ami a piacokon az eddigieknél kisebb növekedési ütemeket vetít előre.





















A hazai piac is igazodik a nemzetközi folyamatokhoz, ami annyit jelent, hogy a korábbi gyengülést a mostani negatív trend már nem befolyásolta érdemben. Ez azért lehetett, mert miközben a részvényeket adták a befektetők, a tőke nem távozott, hanem – jobb befektetési klímára várva – az állampapír piacon, illetve a bankközi devizapiacon landolt.

A továbbiakban nem számítunk jelentős erősödésre, inkább 260-265 között ingadozó EUR/HUF szintet feltételezünk. Ma már azt látjuk, hogy az euró vételek a 260-as szintek közelében, vagy az alatt eredményes lehet, de a hazai részvények (forintban) vétele is egyre csábítóbbnak tűnik.

A rövid lejáratok tartását javasoljuk (Oldaltörés)


Kötvénypiac. A kötvénypiacon a dollárkötvények hozammozgása kihatott a világ egészére, de itt is hasonló folyamatok játszódtak le – a nyilvánvaló összefüggések okán -, mint a devizapiacon. A dollárkötvények hozamcsökkenése a fejlődő piaci hozamok emelkedésével párhuzamosan ismét kinyitotta a „kamatollót”, ami azt jelenti, hogy a kockázati felár ismét emelkedőben van. Ez logikus következménye annak, hogy az utóbbi időkben a kamattartalom jelentősen szűkült, miközben a reálgazdasági mutatók nem mutattak hasonló mértékű javulást. Az dinamikus egyensúlyi állapot lassan beáll, a túlárazott piacok visszatalálnak a reális szintekre.



Mint látható, a hozamok valamelyest csökkentek az elmúlt napokban, de az év elejéhez mérten még mindig magasabb szinteken folyik a kereskedés. A továbbiakban továbbra is hasonló szintekre számítunk, de nem kizárt a hozamszintek emelkedése sem, abban az esetben, ha a tőke ismét a tőzsde irányába fordul a kötvények felől. Ajánlásunk így nem változott, továbbra is a rövid lejáratok tartását javasoljuk.

Részvénypiac. A részvénypiaci hangulat világszerte negatív volt a mögöttünk álló héten, de csütörtökön és pénteken már látszottak a túladottság jelei.





















A fejlett piacokon az olaj és a színesfémek, alapanyagok árainak esése küldte mélybe az indexeket, míg a fejlődők az általános profit realizálás áldozatai lettek. A BÉT-en is jelentős volt a korrekció, de a 20 700-as szint biztos alapnak látszik a későbbi emelkedéshez.

Látható, hogy szinte korrekció nélkül esett az index 25 400 pontról 21 000 pont alá. A továbbiakban már nem számítunk jelentős esésre, inkább egy lassabb emelkedő periódus következhet. Erre azért számíthatunk, mert a határidős nyitott kötésállomány nemhogy csökkent, hanem inkább emelkedett, miközben a kamattartalom is emelkedni kezdett.

A befektetői szentiment tehát az árak esése ellenére – vagy éppen azért – inkább javult mintsem romlott volna. A szelekció viszont az eddigieknél is fontosabb szemponttá lépett elő. Így ma a Az OTP ajánlható vételre, valamint a Mol, de utóbbi esetében egy esetleges 20 000 forint alatti ár veszélyes lehet. A Richter és az Egis hasonlóan viselkedik, de inkább az Egis kecsegtet nagyobb nyereséggel - természetesen magasabb kockázat mellett.

Ajánlás (Oldaltörés)


Állampapír piac:

- állampapírok: 3-6 h. tartás

- vállalati kötvények: eladás

Nemzetközi részvénypiac:

- EU részvények: tartás

- USA részvények: eladás

- Orosz részvények: vétel

Hazai részvénypiac:

- Hazai részvények: Mol, OTP, Egis, Pannonplast vétel

- Befektetési alapok:

ingatlan alapok, euróban denominált feltörekvő piaci részvényalapok vétele










zöldhasú
Hirdetés