2006. április. 06. 11:28 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. április. 06. 11:27 Gazdaság

Zuhan a forint

Tíz előtt néhány perccel 268 forintig erősödött az euró, majd átszakítva a szintet 269 felé zuhan. A kereskedők szerint nem tett jót a forintnak Járai Zsigmond szerda esti nyilatkozata. A piac az EKB kamatdöntő ülését is figyeli.

A forint csütörtökön reggel gyengében nyitott a bankközi devizapiacon, az eurót 267,00/10 forinton jegyezték, szemben a szerda délutáni 265,40/50 forinttal. A forint 57 bázisponttal 5,42 százalékra gyengült a plusz-mínusz 15 százalékos ingadozási sáv erős oldalán. Néhány perccel tíz óra előtt 268-ig esett a forint. Néhány perc alatt átszakította a 268-as, majd a 269-es szintet a forint és 270 felé tart. A Portfolio.hu szerint a következő kulcsszint a 270.

A kereskedők nagy forgalomról számolnak be, a londoni bankok - főleg a JP Morgan Bankház - nagy összegű euró vásárlásai jócskán hozzájárulnak a forint gyengüléséhez. Nagy forgalomban a feltörekvő piaci valuták is gyengültek az euró övezeti kamatok emeléséhez fűződő várakozások miatt.

A forint utoljára 2003. december elején volt ilyen gyenge, amikor a forint elleni spekuláció megszakítására a Magyar Nemzeti Bank 300 bázisponttal emelte meg a jegybanki alapkamatot.

A kereskedők szerint a forintnak nem tett jót Járai Zsigmond jegybankelnök szerda este a Reuters hírügynökségnek tett nyilatkozata, mely szerint "A piac beárazta a kamatemelést a következő időszakra, de hogy mi történik az a gazdaságpolitikai változásoktól függ".

A kereskedés első félórájában az eurót 267-267,70 forint között jegyezték, s a nap további részében sem lehet a forint erősödésére számítani. A piacon az Európai Központi Bank mai kamatdöntő ülését, valamint a lengyel politikai eseményeket figyelik, mindkettő inkább az euró malmára hajtja a vizet a kereskedők szerint.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.