Befektetési tanácsok (április elejére)
Az elmúlt időszak nem a hazai befektetéseknek kedvező klímát hozott, ráadásul ma még nem „látható a fény az alagút végén”. A nemzetközi tőkeallokációs folyamatokban egymásnak ellentmondó folyamatok játszódnak le, ami azzal fenyeget, hogy az eddigi trendek alapvetően változnak meg.
A fejlett piacokon ismét lendületet kapó hozamemelkedés a feltörekvő piacok irányába terelné a tőkét, ám itt a kamatprémiumok, a kockázati felár szintje történelmi minimum értékek közelébe került, miközben a kockázatok semmivel sem mérséklődtek, sőt – a hazai példát tekintve – inkább emelkedőben vannak.
Devizapiac. A devizapiacokon a dollár ismét nem gyengült az euróval szemben, amit a FED kamatemelése és a hozzá fűzött komment váltott ki. Ma már az öt százalékos FED alapkamat sem állítja meg – legalábbis az elemzői várakozások szerint – a monetáris szigorítás mértékét a tengerentúlon. A piac is ezt árazza, így a fejlett piacokon újra végiggyűrűznek a hozamemelkedés hullámai.
A mai helyzetben a befektetők többsége azt fontolgatja, hogy az emelkedő hozamok elől menekülve a feltörekvő piacokra allokálja befektetéseit, de itt szinte felmérhetetlen kockázatoknak teszi ki magát, mivel a helyzet egyre bizonytalanabb a rendkívül alacsony kockázati felárak miatt. Ha valahol hirtelen kiáramlik a pénz a feltörekvő régió valamely piacáról, pillanatok alatt magával ránthatja az egész piacot.
Ez a „gyenge láncszem” teória érzékelhető a hazai piacon is, illetve a feltörekvők közül talán itthon a legveszélyesebb a helyzet. Minden momentum a forint és a forint alapú befektetések ellen szól, így a mai helyzetben nem ajánljuk a forint vételét. Inkább célszerű a – korábban folyamatosan ajánlott – euróban denominált befektetéseket tartani a portfoliókban.
Kötvénypiac. Mint már említettük, a nemzetközi értékpapír-kereskedelemben kialakuló hozamszintek egyre magasabb szinteket érnek el, miközben a korábbiakban elképzelhetetlennek tartott újabb emelkedéseket áraz be a piac.
A hozamok további emelkedésére számítunk, azzal együtt, hogy a kamatemelés réme is egyre inkább fenyegető eshetőségként jelenik meg. Az MNB többször jelezte, hogy nem szeretne az alapkamathoz nyúlni, de ebben a helyzetben nem is tehet mást, nyugtatnia kell a kedélyeket. Ajánlásunk így továbbra is a lehető legrövidebb futamidők (max. hat hónap) tartását tartalmazza.
Részvénypiac. A részvénypiacon nagyobb megrázkódtatás a múlt heti jelentős kilengések után nem volt, sőt a hangulat – ha csak az árak alakulását tekintjük – jónak látszik. Ami kissé elbizonytalanítja a befektetőket az, hogy a forgalom alacsony szinten realizálódik.
A beszűkülő mozgás és a csökkenő forgalom mindig egy kitörés előjele. Mivel a külső környezet általános piaci hangulat, devizapiaci trendek, stb.) nem kedvezőek, így a negatív korrekció esélye nagyobb, mint a további emelkedésé, ezért fokozott óvatosságra intünk mindenkit, aki hazai részvények vásárlásán gondolkodik.
Az osztalék alapon árazott részvényeket a kötvénypiaci hozamemelkedés miatt nem célszerű vásárolni, míg a növekedési alapon árazottak a nemzetközi piaci hangulat „áldozatai” lehetnek. Ajánlásunk tehát ezúttal a kivárás!
Állampapír piac:
- állampapírok:
- vétel: max. 6 hónap
- vállalati kötvények: eladás
Nemzetközi részvénypiac:
- EU részvények: tartás
- USA részvények: eladás
- Orosz részvények: tartás
Hazai részvénypiac:
- Hazai részvények: kivárás
Befektetési alapok:
ingatlan alapok, euróban denominált alapok vétele
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.