2006. március. 28. 14:07 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. március. 29. 12:13 Gazdaság

A világ 15 leglátványosabb metropolisza

Magyarul nincs megfelelő kifejezés az angol skyline szóra, amely az egymás mellett sorakozó felhőkarcolók kínálta látványra utal. Egy olasz származású várostervező mérnök összeállította azt a közel másfél tucat várost, amelyben az építészeti csodák nem elborzasztó betonrengetegként merednek az ég felé, hanem az átgondolt tervezésnek köszönhetően valóban a modern technika csodái. A 15 legszebb skyline.

1. Hong Kong

Luigi Di Serio listáján Hong Kong végzett az élen, többek között azért, mert nem kevesebb mint 43 olyan épület található a 6,9 milliós városban, amely 200 méternél is magasabb. Ebből 30-at az elmúlt 5 év során építették. Itt található a világ legmagasabb épületei közül 15. Di Serio külön jutalmazta a festői hátteret nyújtó hegyeket is.

2. Chicago, USA

A 9,5 millió lakosú Chicago lett a második helyen, amelyet a felhőkarcolók bölcsőjeként aposztrofál a várostervező szakember. Chicagóban épült az első fémvázas toronyház 1885-ben. Bár ma már közel nincs a legmagasabbak között, de vitathatatlanul ez volt az első ilyen tervezésű épület. Szintén itt található az USA legmagasabb épülete, a Sears Tower, amely tévéantennáival együtt összesen 527 méter magas.

3. Sanghaj, Kína

A 13,1 millió embernek otthont adó Sanghaj végzett Di Serio listájának harmadik helyén. A kínai térség egyik legnagyobb és legfejlettebb városában 25 200 méternél is magasabb épület nyúlik az ég felé, közöttük a 468 méteres Oriental Pearl tévétorony.

New York, USA

New York lett a negyedik, skyline-ját aligha kell bemutatni, hiszen a hollywoodi filmekből, illetve a 2001-es szeptemberi terrortámadás kapcsán az egész világ megismerhette a 21 milliós nagyváros arculatát. A város négy legmagasabb épületét – köztük az Empire State Buildinget – mind az 1930-as évek elején építették. Jelenleg 47 felhőkarcoló magasodik a világ fővárosában, Di Serio pedig kíváncsian várja a World Trade Center helyén építendő Freedom Tower érkezését, a szakember szerint ugyanis az épület óriásit változtathat a városképen.

Tokió, Japán

A 32 millió lakosával a Föld legsűrűbben lakott városa a lista ötödik helyén álló Tokió. A japán fővárosban 15 felhőkarcoló tör az ég felé, köztük a Tokyo Tower, amelyet minden este más színnel világítanak meg. A szabályok értelmében az összes magas épület tetején piros jelzőfények égnek esténként, így Tokió egészen különleges látványt nyújt éjszaka. Érdekesség, hogy itt található a világ legtöbb helikoptere, amellyel a gazdag üzletemberek a csúcsforgalmat tudják kikerülni.

Szingapúr, Toronto, Kuala Lumpur, Shenzhen, Szöul (Oldaltörés)

6. Szingapúr

A 3,8 milliós Szingapúr lett a hatodik, amely a várostervező szakember szerint az egyik legjobban tervezett, legtisztább metropolisz. Szingapúrban az épületek nem lehetnek 280 méternél magasabbak a légiforgalom miatt, s összesen 8 felhőkarcoló található a városállamban. Di Serio külön elismeri a nagy kiterjedésű zöldterületeket, amelyek a többi nagyvárosnál élhetőbbé teszik Szingapúrt.

7. Toronto, Kanada

A kanadai Toronto végzett a hetedik helyen. Az 5,1 milliós városban hét felhőkarcoló magasodik, köztük az 553 méter magas CN torony, amelyet gyakran emlegetnek a világ legmagasabb szabadon álló építményeként. Bár Di Serio szerint ez nem igaz, mert léteznek magasabbra nyúló tévéantennák, a CN toronynak van a legmagasabb megfigyelőterasza a világon. A torony formája azonnal felismerhetővé teszi a kanadai nagyváros látképét.

8. Kuala Lumpur, Malájzia

A másfélmilliós Kuala Lumpurban található a legmagasabb ikerépület, a 452 méter magas Petronas-toronyház, amelyen kívül még a 420 méter magas Menara Kuala Lumpur Tower látható a malájziai nagyváros skyline-jában. Ez a két óriás a világ 25 legmagasabb épülete között említhető.

9. Shenzhen, Kína

Kilencedik lett a kínai Shenzhen, amely 1970-ben csupán egy kis halászfalu volt, most azonban több mint négy millió embernek ad otthont. Összesen 13 felhőkarcoló áll a városban, köztük a világ nyolcadik legmagasabbja, a Shun Hing Square. Az éjszakai színes megvilágítás a videojátékok világát idézi.

10. Szöul, Dél-Korea

A több mint húszmilliós Szöul került a lista tizedik helyére, 10 felhőkarcolóval. Di Serio megemlíti, hogy a 200 méternél magas épületek elszórtan helyezkednek el a városban, s köztük egyaránt találhatóak irodaépületek és lakóházak is. Ez utóbbiakból épült a legtöbb az elmúlt években, sok közülük 60 emeletnél is magsabb.

Sao Paolo, Sydney, Frankfurt, Dubaj, Seattle (Oldaltörés)

11. Sao Paolo, Brazília

A 18,3 milliós Sao Paolóban található Tokió után a világ második legnagyobb helikopterflottája. Bár a városban csupán egyetlen valódi – 200 méternél magasabb – épült, az óriási épületek végeláthatatlan tömege különleges látványt nyújt a brazil nagyvárosban.

12. Sydney, Ausztrália

A 12. helyezett, 4,2 milliós Sydneyben 8 felhőkarcoló épült, s számtalan ennél alacsonyabb toronyház, azonban nem ezek az épületek teszik egyből felismerhetővé az ausztrál metropoliszt. Sokkal inkább híres kikötője, az óriási Harbour Bridge-dzsel, és az operaházzal.

13. Frankfurt, Németország

Frankfurt lett a tizenharmadik a listán, a maga öt felhőkarcolójával. Di Serio szerint a német nagyváros egyedülálló a kontinensen, hiszen hasonló épületek csak nagyon elvétve találhatóak az öreg kontinesen.

14. Dubaj, EAE

Vitathatat-lanul az egyik leglátványosabb nagyváros Dubaj, ahol mind a hét felhőkarcoló 1999 óta épült. Az Egyesült Arab Emirátusok ezen égköve a legmodernebb építészet számos példáját felvonultatja, s itt készül a világ leendő legmagasabb épülete is.

15. Seattle, USA

Tizenötödik lett Seattle, amelynek 184 méteres Space Needle tornya teszi egyedülállóvá. Emellett négy felhőkarcoló magasodik a 3,6 milliós városban, Di Serio azonban elsősorban a Seattle-t körülölelő hegyek és óceánpart miatt vette fel listájára a Washington állambeli metropoliszt.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?