Alacsony forgalom, kivárás a tőzsdén
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 121,74 pontos csökkenéssel, 22898,83 ponton zárt hétfőn, a pénteki záró értékhez képest ez 0,53 százalékos gyengülés. A forgalom nagy részét Mol részvények átkötése adta.
A részvénypiac forgalma meghaladta a 137 milliárd forintot, ebből azonban több mint 130 milliárd forintot a Mol saját részvény átkötésének értéke tett ki. E nélkül a forgalom a napi átlag felét is alig érte el. A vezető részvények gyengültek az előző napi záráshoz viszonyítva.
Mol Rt. 20.515 forintos árfolyamon értékesített 6 007 479 darab tulajdonában lévő Mol részvényt a Magnolia Finance Limited részére, a Magnolia 5,58 százalékos befolyást szerzett a Mol-ban. A tranzakcióról szóló adásvételi szerződést március 13-án írták alá a felek. A tőzsdei tranzakciónál az ING Bank (Hungary) Rt. működött közre.
A kis- és közepes részvények indexe, a BUMIX 15,51 ponttal, 0,74 százalékkal 2113,58 pontra emelkedett. Benyes Attila, a Quaestor Rt. üzletkötője elmondta, hogy a napi forgalomba a rendszertől függően számítják bele a Mol átkötését. Az olajpapír forgalmán kívül azonban nagyon alacsony volt a forgalom, amit a szakértő azzal magyarázott, hogy a kereskedők kivártak a jegybanki alapkamatdöntés előtt. Kisebb árfolyam változásra nem kíván kamatemeléssel reagálni a Monetáris Tanács, így a hétfői ülésen kamatemelési javaslat nem volt, az alapkamat változatlanul 6 százalék - jelentette ki Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank elnöke. A változatlan alapkamat miatt azonban a kereskedés sem indult be, a forint enyhe gyengülése szintén nem teremtett pozitív hangulatot - kommentálta a hírt Benyes Attila.
A szakértő szerint a kereskedők továbbra is kivárnak, egyrészt az amerikai kamatemelési sorozat, másrészt a forint árfolyamváltozása, valamint a nemzetközi piaci fejlemények miatt. Vélekedése szerint a tőzsdén veszélyt jelenthet, ha 265 forintra emelkedik az euró árfolyama, 255 forintos árfolyam esetén azonban megnyugodhat a piac.
Az üzletkötő szerint egy-két napig emelkedhet az index, és újra megpróbálkozhat a 23 ezer pont feletti szinttel, a fő irány azonban a forint árfolyamától függ. Benyes Attila a kis papírok közül kiemelte a négy éves csúcsán levő Synergont. A Synergon Informatika Rt. ugyanis három évre szóló szerződést kötött a Mol Földgázszállító Zrt.-vel gázipari informatikai alkalmazása támogatására, a szerződés értéke évi 280 millió forint - közölte a Synergon múlt hét csütörtökön.
A Mol 130,36 milliárd forintos forgalomban 200 forinttal, 0,92 százalékkal gyengült, 21600 forinton fejezte be a kereskedést. Az OTP részvények ára 30 forinttal, 0,38 százalékkal 7.820 forintra csökkent, a bankpapírral 3 milliárd forint értékben kereskedtek. A Richter árfolyama 515 forinttal, 1,19 százalékkal esett, záráskor 42875 forintot értek a társaság részvényei, forgalmuk 104 millió forint volt.
A másik gyógyszer papír, az Egis 600 forinttal, 1,94 százalékkal 31600 forintra drágult, 92 millió forintos forgalomban. A Magyar Telekom 5 forinttal 970 forintra gyengült, forgalma 44 millió forint volt. A Synergon 37 forintos, 5,53 százalékos erősödéssel történelmi csúcson 706 forinton zárt, forgalma 47 millió forint volt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.