2006. február. 28. 15:45 MTI Utolsó frissítés: 2006. február. 28. 15:45 Gazdaság

Javuló nagyvállalati, kissé romló kkv index

Az Ecostat nagyvállalati, TOP-100 indexe a januári 51 százalékról februárban 55 százalékra emelkedett, míg a kis- és középvállalati (kkv) index a januári 50 százalékról februárra 48,6 százalékra csökkent - áll az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet februári felmérésében.

A nagyvállalatok rövid távú üzleti várakozásai a korábbiakhoz képest javultak, a TOP-100 konjunktúra-index értéke 55 százalék, tavaly februárban 54 százalék volt. A mutató az elmúlt két évben 50-55 százalék közötti sávban ingadozik, ez alól a 2004 áprilisi-májusi 57-57 százalék volt a kivétel, utoljára tavaly augusztusban mért ilyen magas, 55 százalékos indexet az Ecostat.

A felmérés szerint 2006 első félévére a multinacionális vállalatok a viszonylag élénk világgazdasági környezet fennmaradásában bíznak. Optimizmusuk nemzetközi szakértők előrejelzésein alapul, amelyek a globális növekedés feltételrendszerében egy-két éves előretekintéssel nem számolnak jelentős változásokkal.

A felmérés megállapítja, hogy 2006 februárjában a TOP-100 kör beruházási aktivitása 62 százalék, 3 százalékponttal kedvezőbb az előző havi értéknél. A kapacitás-kihasználtságról szóló nagyvállalati előrejelzés szerint a vállalkozások 48 százaléka elégséges termelési háttér mellett folytatja tevékenységét.

A TOP-100-hoz tartozó nagyvállalatok 2,8 százalékos átlagos inflációt várnak 2006-ra, saját termékeik értékesítési árait 2,4 százalékkal tervezik emelni az idén.

A konjunktúrakutató intézet vizsgálata szerint februárban a kkv-index 48,6 százalék, szemben a tavaly februári 46,5 százalékkal. A hazai kis- és középvállalati szektor féléves gazdasági várakozásai a korábbiakhoz képest nem mozdultak el jelentősen.

Piaci pozícióit érintő verseny kialakulásától a vállalkozások 16 százaléka tart, működését veszélyeztető új, erős versenytárs megjelenését 37 százalékuk feltételezi.

A kis- és középvállalatok szerint a fogyasztói árak 2006-ban átlagosan 3,6 százalékkal növekednek - áll a felmérésben, amely megállapítja, hogy a cégek prognózisa a reális várakozásokat meghaladja. A 2006. évi saját hatáskörű áremelési szándékukat átlagosan 2,4 százalékban jelezték a vállalatok. Ez megfelel inflációs várakozásaiknak, de meghaladhatja a piaci tendenciák biztosította lehetőségeket.

zöldhasú
Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2024. november. 28. 17:21

A Tiszának rengeteg pénzre van szüksége

Magyar Péteréknek milliárdok kellenének a 2026-os kampányra, ha tartani akarják a lépést riválisaikkal. A szükséges pénzt csak adományokból tudják összeszedni, az államtól nem fognak kapni. A magyar elit nagy része az államtól függ, és nem fog oldalt váltani, ha nem biztosak abban, hogy nemsokára másnál lesz a kasszakulcs. Magyarék feladata: jó befektetésnek kell látszani. Szombaton jön ki a párt friss átláthatósági jelentése, és kiderül, hogy az elmúlt hónapokban ez mennyire sikerült nekik.