Rendkívüli illetéket vetnének ki a kínai cipőkre
Az Európai Bizottság várhatóan napokon belül meghozza dömpingellenes intézkedéseit a Kínából és Vietnamból származó bőr-sportcipők ügyében. A rendkívüli illeték nagysága kiszivárgott hírek szerint akár 20 százalék is lehet.
Az Európai Bizottság 12 hónap áruforgalmát vizsgáló átfogó kutatás alapján hozza meg döntését. Az elkészült jelentés szerint a kínai és vietnami lábbeliipar állami támogatást élvez, ezért forgalmazhatja termelési ár alatt (átlagosan 8,50 euróért) a termékeit. A kutatás eredményeit ismerő bizottsági források szerint a feltárt tények alapján nincs más lehetőség, mint az illeték bevezetése.
Az új illetéket kiszivárgott értesülések szerint április 7-ével vezetnék be, s az nem csak az ázsiai, hanem magukra a sok esetben délkelet-ázsiai alvállalatokat foglalkoztató európai termelőkre is érvényes lesz. Becslések szerint a Deichmann német cipőtermelő óriásnak két évre lesz szüksége, hogy kiheverje az új díjszabást, ami az EU-ban forgalmazott cipők 8 százalékát érinti majd.
A tagállamoknak még jóvá kell hagyniuk a rendelkezést, amire leghamarabb az illetékes vezetők február 27-i találkozóján kerülhet sor. A jelentős cipőiparral rendelkező dél-európai és kelet-közép-európai országok - így például Spanyolország, Olaszország és Magyarország - már jó ideje sürgetik az intézkedést.
Peter Mandelson kereskedelmi EU-biztos igyekszik elkerülni a 2005-ös „melltartóvitához” hasonló helyzet kialakulását, akkor a kínai termékek hónapokon át az EU raktáraiban vesztegeltek. A kereskedelmi biztosnak egyeztetnie kell az ázsiai alvállalkozókkal dolgoztató, az olcsó árukból nagy készleteket felhalmozó brit és dán kereskedők érdekeit az olasz, francia, spanyol, magyar cipőtermelőkével. A britek egyébként máris protekcionistának minősítették a tervezett büntetőintézkedést. A kereskedelmi bizottság erre úgy reagált, hogy csupán a tisztességtelen versenyhelyzet megszüntetéséről van szó.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.