Egyre nő az EU és az USA közel-keleti kőolajfüggősége
A következő évtizedben fokozódik az Európai Unió és az Egyesült Államok kőolaj-függősége a Közel-Kelettől - derül ki egy most ismertetett tanulmányból.
A kőolajipari befektetéseknek köszönhetően jelentősen nő az olajfinomítási kapacitás a Közel-Keleten. Az itteni finomítók összteljesítménye hamarosan meghaladja majd Oroszországét és a közép-ázsiai államokét, derül ki a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) és Wood Mackenzie elemző tanulmányából.
Az OPEC várakozásai szerint a következő hét évben 50 százalékkal, napi 6 millió hordóra növekszik az iparág átlagos termelőkapacitása. A közel-keleti térségben - a korábbi olajbevételek előrelátó felhasználásának eredményeként - a növekedés ennél is nagyobb, 60 százalékos lesz.
A finomítási kapacitás jelentősége óriási, általánosan elfogadott megközelítés, hogy a kőolaj-származékok magas ára sokkal inkább az olajfinomításai kapacitás hiányával, mintsem a kitermelés korlátaival magyarázható.
A tanulmány azt követően készült, hogy George W. Bush amerikai elnök az év elején célul tűzte ki a Közép-Kelettől való olajfüggőség csökkentését 2025-ig.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.