2006. január. 04. 15:10 MTI Utolsó frissítés: 2006. január. 04. 15:32 Gazdaság

Kissé romlott a vállalati konjunktúra-mutató

Az Ecostat nagyvállalati TOP-100 indexe a novemberi 53 százalékról 52 százalékra csúszott vissza decemberben, míg a kis- és középvállalati (kkv) index a novemberi 47,9 százalékkal szinte azonos, 47,6 százalék volt.

Egy évvel ezelőtt, 2004 decemberében a TOP-100 konjunktúra index értéke 53 százalék volt, a kkv index pedig 49,7 százalék. Az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet szerdai közleményében ismerteti: a TOP-100 index decemberi 52 százalékos mutatója lényegében az éves átlagnak felel meg, a hazai nagyvállalatok üzleti várakozásait a kiegyensúlyozott derűlátás jellemezte 2005-ben.

A TOP-100 mutató havi változásai - a májusi felmérés kivételével - nem jeleztek erőteljes hangulatváltozást. A konjunktúra-indexek trendvonala egész évben a pozitív tartomány alsó öt százalékos sávjában futott, az első fél évben enyhén lefelé ereszkedett, majd júniustól lassan emelkedőre váltott.

A magyarországi nagyvállalatok pozitív üzleti várakozásaikat a nagyarányú beruházásokhoz és az élénkülő exporthoz kötődő teljesítmény többletekre alapozzák. A világgazdaság, ezen belül Európa fokozatosan élénkülő külkereskedelmi forgalma a hazai nagyvállalatok piaci lehetőségeinek bővülését vetíti előre.

A felmérés szerint saját vállalkozásuk hat hónapon belüli lehetőségeit pozitívan értékeli a TOP-100-hoz tartozó cégek 36 százaléka, változatlan lehetőségeket feltételez minden második nagyvállalat. Pesszimista álláspontot a cégek szűk köre, 14 százaléka képvisel.

A TOP-100 nagyvállalati kör beruházási aktivitása 2005 decemberében magas szintű, 64 százalékos volt (tavaly decemberben 53 százalék). A fejlesztési mutatók tendenciája emelkedő, várhatóan 2005-2006 fordulóján éri el csúcspontját.

Az Ecostat vizsgálata szerint a kkv szektor bizalmi mutatói a második fél évben erősödő üzleti várakozásokat tükröznek: a júniusi 43,6 százalékos index augusztusra 50,7 százalékra ugrott fel, majd november-decemberben 48 százalék körüli értékre csúszott vissza. A tavalyi átlag 47 százalék volt, ami 3 százalékponttal alacsonyabb a 2004. évinél.

A nemzetgazdaság kismértékben javuló kilátásaiban bízik a hazai vállalatok egynegyede, stabilitásban reménykedik 42 százalékuk. A pesszimista válaszok aránya indokolatlanul magas, 33 százalék - áll az Ecostat elemzésében. 

Saját vállalkozásuk féléves kilátásait egyformán 25-25 százalékban vélik kedvezőnek illetve kedvezőtlennek a cégek, többségük a helyzet stabilitásával számol.

A hazai vállalkozások beruházási hajlandóságát összegző mutató 2005 végén 4 százalékponttal kedvezőbb a novemberi értéknél, a cégek fejlesztési elkötelezettségének tendenciája június óta szinte egyenes vonalat követ, értéke decemberben 44 százalékon állt. A fejlesztések megvalósításához hitelt igénylő cégek köre kismértékben bővült, arányuk közelíti a 60 százalékot - áll az Ecostat felmérésében.
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.